Bayraklar

Bayrağında Kırmızı Renk Bulunan Ülkeler

Ülkelerin bayraklarında farklı semboller ve renkler bulunmaktadır. Bu noktada tercih edilen renkler ülkeden ülkeye göre farklı anlamlar taşırken en fazla tercih edilen renklerden birisi de kırmızı rengidir. Türk bayrağı da dahil olmak üzere birçok ülkenin bayrağında kırmızı rengine yer verildiği görülmektedir. Bayrağında kırmızı renk bulunan ülkeler bazen bu rengi savaşlarda askerlerinin akıttığı kan olarak görürken bazen ise bağımsızlık sembolü olarak görmektedir.

turkiye-bayragi
turkiye-bayragi

Türkiye Bayrağı

Ülkemizin ulusal bayrağı olan Türk bayrağı kırmızı ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bayrağın zemin rengi kırmızıyken yer alan ay yıldız beyaz renklidir. 1982 anayasasında bayrağa ilişkin maddelerde bulunmaktadır. Bayrağımızın savaş sırasında şehit kanlarının ufak bir göl oluşturması ve bu göle ay yıldızın yansımasından temsil edildiği belirtilmektedir.

almanya-bayragi
almanya-bayragi

Almanya Bayrağı

Alman bayrağının renklerinde siyah, kırmızı ve sarı renkler yer almaktadır. Bu renklerin 1831 yılında Napolyon ile verilen savaşta Alman askerlerinin giymiş olduğu üniformalardan oluşturulmuş olduğu iddia edilmektedir. Her ne kadar 1949 yılında ülkenin Doğu ve Batı Almanya olarak ikiye ayrılmasıyla bayrakta değişim olsa da 1990 yılında tekrardan aynı bayrak kullanılmaya başlanmıştır.

Fransa bayrağı

Fransa Bayrağı

Bayrağında kırmızı renk olan ülkeler arasında yer alan Fransa’nın bayrağında mavi renk özgürlüğü, kırmızı birliği, beyaz renk ise eşitliği sembol etmektedir. Aynı zamanda mavi ve kırmızı renkleri Fransa’nın renklerinin olduğunu beyaz renginin ise Bourbon Sarayı’nın temsil ettiği düşünülüyor.

italya-bayragi
italya-bayragi

İtalya Bayrağı

İtalya bayrağında tercih edilmekte olan renkler beyaz, yeşil ve kırmızı renkleridir. Bu bayrağı ilk olarak Napolyon tasarlamıştır. Hatta yeşil renginin Napolyon’un en sevdiği renk olduğu iddia ediliyor. Aynı zamanda o yıllardaki lombarda lejyonu’nun da renkleri bu şekildeymiş. 1796 yılında kadar bu renkler yatay şeklindeyken 1798 yılında renkler dikey şeklini almıştır.

nepal-bayragi
nepal-bayragi

Nepal Bayrağı

Ülkenin resmi bayrağının zemininde kullanılmakta olan kırmızı rengi, aynı zamanda ülkenin ulusal çiçeği olan Rhododendron’un da rengidir. Ülkenin bayrağının sınırlarını çizmiş olan mavi rengi ise ülkenin sınırlarındaki barışı temsil eder. Bayrakta yukarı bakar şekilde duran ay ise sarayla beraber tek hükümdarı da temsil etmektedir.

ispanya-bayragi
ispanya-bayragi

İspanya Bayrağı

Bayrağında kırmızı renk bulunan ülkeler içerisindeki İspanya’nın bayrağında aynı zamanda sarı rengine de yar verilmiştir. Bayrakta bulunan sarı ve kırmızı renkleri Aragon ve Castilya’nın renkleriymiş. Bayrağın ortasında bulunmakta olan arma ise kraliyet ailesi tarafından kullanılmakta olan armadır.

Portekiz bayrağı

Portekiz Bayrağı

Portekiz bayrağında ağırlıklı olarak kırmızı ve yeşil renklerine yer verilmiştir. Yeşil rengi Portekiz kralı olan Kral Henry’nin en çok sevdiği renk olarak biliniyor. Bu yüzden de bayrakta yer verilmiş. Kırmızı rengi ise devrim anlamında kullanılmıştır. İki rengin tam ortasında bir arma yer almaktadır. Bu arma ise ilkel bir navigasyon olan Armillery’i temsil eder. Armanın üzerinde de gelenekselleşmiş hale gelmiş olan Portekiz kalkanı bulunur.

afganistan-bayragi
afganistan-bayragi

Afganistan Bayrağı

Afganistan’ın şuan kullanmış olduğu ulusal bayrak, ülkeyi 2002 ile 2004 yılları arasında yönetmiş olan geçici hükümet tarafından belirlenmiş bir bayraktır. Bayrakta kullanılan renkler ise; siyah, beyaz, kırmızı ve yeşil renkleridir. Bu renkler özellikle Pan – Arap ülkelerinin bayraklarında tercih etmiş olduğu renklerdir.

Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan Bayrağı

Bayrağında kırmızı rengine yer vermiş olan bir diğer ülke ise; Bulgaristan’dır. Bulgaristan bayrağında üç farklı renk bulunuyor. Bu renkler kırmızı, yeşil ve beyaz şeklindedir. Bayraktaki beyaz rengi barışı, yeşil rengi Bulgaristan topraklarının sahip olduğu verimliliği kırmızı rengi ise Bulgar halkının cesaretini temsil eder.

cek-cumhuriyeti-bayragi
cek-cumhuriyeti-bayragi

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin kullanmış olduğu bayrak eski Çekoslovakya tarafından kullanılmakta olan bayrağın aynısıdır. Çek Cumhuriyeti, sahip olduğu tarihi bağlardan dolayı bayrağını değiştirme yoluna gitmemiştir. Bayrakta mavi, beyaz ve kırmızı renkleri kullanılıyor.

Kanada bayrağı

Kanada Bayrağı

Kanada bayrağı ilk olarak 15 Şubat 1965 yılında ortaya çıkmıştır. Bayrakta kullanılmakta olan kırmızı ve beyaz renkleri Kanada geleneğinden kaynaklı olarak kullanılmış. Bayrağın ortasında yer alan yaprak ise akçaağaç yaprağıdır. Bu ağaç ülkenin önemli ağaçlarından birisidir.

bahreyn-bayragi
bahreyn-bayragi

Bahreyn Bayrağı

Bahreyn ulusal bayrağında yer alan beyaz bölümün kırmızı bölüme geçen çıkıntıları İslam’ın beş şartını sembol etmektedir. Ülke bayrağında kullanılmış olan kırmızı renk ise tarihte her zaman  İran liman kentleri tarafından kullanılmakta olan bir renk olmuştur.