AvrupaBayraklar

Almanya Bayrağı

Almanya Bayrağı

 

Almanya Tarihi ve Bayrağının Anlamı

Almanların 3 renkli tarih sevgisi 1512 yılında kutsal bir imparatorluğu ile başlamıştır. Bunun yanı sıra Alman bayrağının hikayesi’de böyle başlamıştır. Önceki zamanlarda imparatorluk 2 şekil ile yetinmiş olmaktadır. Altın sarısı rengin üzerine Siyah kartal simgesi kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 14’üncü yüzyıla gelindiğinde bayrakta kırmızı renk kullanılmış bulunmaktadır. Kartalın gagası ve pençeleri ise kırmızı renk ile yapılmıştır. 15. yüzyılda da Almanların Fransızlara karşı sahip olduğu iki kat gücü ve kudreti simgelemek için iki başlı kartal kullanıma sunulmuştur. Almanya’nın imparatoru ikinci Fransız Napolyon Fransız güçlerine yenildikten sonra 1806’da yıkılmış olan eski imparatorluğun son imparatoru olmuştur. Daha sonra Napolyon savaşı yenilince küçük Alman devletleri kalmış oldu ve bu sayede Kuzey Alman devletleri federasyonu kurularak farklı bayrak modelleri oluşturulmuştur.

Avusturya’da dahil olunca bayrak üzerinde bulunan sarı renk kaldırılmıştır. Bayrağın renklerini sıralayacak olursak; üstte siyah renk, ortada beyaz ve en altta ise kırmızı renk olarak yatay şeklinde bulunmaktadır. 1918’de  birinci dünya savaşı sırasında Almanya’nın mağlubiyeti ve imparatorluğun yıkılması ile sonuç alınmıştır. Ülkede baş göstermiş olan iç sorunlar sebebiyle 1919 Ağustos ayında Baymar Cumhuriyetinin ilanı ile son bulundu. Yeni Cumhuriyetin kullanılması sonucunda altın rengi tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Böylece Almanya bayrağı tarihinde siyah ve kırmızı en altta ise altın renk kullanmıştır ve ülke bayrakları arasında kendine yer bulmuştur.

Bu tarihten sonra Almanya tarihi ve bayrağının anlamı büyük oranda artış sağladı. 1933 yılında Almanya’da Nazi işçi partisinin iktidara gelmesi sonucunda Aldof Hitler partisinin düşüncesi ve yeni politikası ile orantılı olarak kendi dönemine uygun bir Nazi bayrağı oluşturmuştur. Daha sonra ise Hitler siyah beyaz ve kırmızı olan Alman imparatorluğunun renklerini tekrar kullanmış bulunmaktadır. Bu bayrak modeli ise kırmızı zemin üzerinde siyah bir daire ve tam ortasında da siyah gamalı bir hac bulunuyordu. Hitler iktidarı ele geçirdiği zaman Alman devletinin resmi bayrağını kullanmak yerine Nazi bayrağını oluşturmayı seçmiştir. Çünkü Hitler önceki kullanılan bayrağın 1. dünya savaşında yenilgi alan Almanları hatırlatan ve utanç verici bir gösterim sağladığını düşünüyordu. 2. dünya Savaşı sıraların Nazi Almaya’sının mağlubiyeti ilan edilmiştir.

Bir yanıt yazın