AvrupaBayraklar

Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı

Fransa Bayrağı

Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı 1800 de Fransa Cumhuriyeti tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Fransa Bayrağını resmi olarak Fransa Cumhuriyeti kullanmaktadır. Bayrak Fransız devrimcileri tarafından tasarlanmıştır. Avrupa kıtasında bulunur.Fransa bayrağının üzerinde Eşit kalınlıkta Koyu mavi, Beyaz ve Kırmızı Çubuklar bulunur coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 48°51’19.0″N 2°20’50.2″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

 

 

 

Fransa Bayrağı
Ülke Fransa
Kullananlar Fransa Cumhuriyeti
Kabul Tarihi 1800
Tasarlayan Fransız devrimcileri
Kullanılan renkler Mavi, Beyaz, Kırmızı
Buluna Simgeler Eşit kalınlıkta Koyu mavi, Beyaz ve Kırmızı Çubuklar
Kıta Avrupa
Coğrafi koordinat 48°51’19.0″N 2°20’50.2″E

Haritada

 

Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı, Fransa Cumhuriyeti tarafından kullanılmış ve hâlen de kullanılmakta olan ulusal bayrak. Ülke bayrakları arasında, tüm tarihe yön vermiş bir role sahiptir. Böyle öncü bir role sahip olmak, bir bayrak ve ulus için hiç de kolay olmasa da, Fransa bayrağı ve halkı, bunu başarmıştır. Soldan sağa sıralanmış farklı renkte üç dikey banttan oluşmuştur. Bu renkler soldan sağa sırasıyla şunlar: Mavi (koyu mavi ya da lacivert), Beyaz ve Kırmızı. Bayrağın kökeni Fransız Devrimi’ne dayanmaktadır. Fransız Devrimi ve onun dünyaya yaydığı eşitlik, özgürlük, milliyetçilik ve demokrasi gibi fikirleri nedeniyle birçok başka ülkenin de bayraklarının yapımında etkili olmuştur. Bayrakta kullanılmış olan üç renk birçok farklı anlama yorumlanmıştır. Bunlardan en önde geleni Fransız Devrimi’nin resmi sloganı Eşitlik, Kardeşlik, Hürriyet sözünün bayrakta temsil edildiği görüştür.

Bayrak modelleri arasında diğer bayraklara ilham olmuş bir özelliği de vardır. Mavi, Devrimin Hürriyet sloganını temsil eder. Bunun yanı sıra adalet, bireycilik ve liberalizm de bağdaştırıldığı anlamlar arasındadır. Bazı tarihçiler arasında da Aristokrasiyi temsil ettiği görüşü vardır. Fransa bayrağındaki üç renkten biri olan mavi, bayrağın ortaya çıktığı Fransız Devriminde saltanat süren Bourbon Hanedanının rengidir. Beyaz, Devrimin Eşitlik sloganını temsil eder. Bunun yanı sıra barış, ılımlılık ve halkçılıkla da bağdaştırıldığı anlamlar arasındadır. Bazı tarihçiler arasında krallık dönemi Fransa bayrağını temsil ettiği görüşü vardır. Kırmızı, Devrimin Kardeşlik sloganını temsil eder. Bunun yanı sıra milliyetçilik, cesaret, kan ve kolektif bilinç de bağdaştırıldığı anlamlar arasındadır. Kırmızı Paris kentini simgeler.

Mavi-kırmızı Paris’in kullandığı kendi renkleridir. Beyaz ise kralın rengidir. Rivayet odur ki, beyazı mavi ile kırmızının ortasına alarak verilmek istenen mesaj: Paris Soyluları olarak kralımızı koruyoruzdur olmuştur. özgürlük, kardeşlik, eşitlik mesajı ile zıt olan bu rivayet oldukça ironiktir. Fransa tarihi boyunca pek çok farklı bayrağa sahip olmuş ve kullanmıştır. Bunların cumhuriyet dönemindeki büyük kısmı şu an kullanımda olan bayrağın farklı versiyonları oluşturur. Krallık dönemindeyse zambak ve beyaz renk önemli bir simge olmuştur.

 

 

Bir yanıt yazın