AvrupaBayraklar

Portekiz Bayrağı

Portekiz Bayrağı

Portekiz bayrağı 30 Haziran 1911 tarihinde Portekiz tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Portekiz Bayrağını resmi olarak Portekiz halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Os Lusiadas dır. Portekiz Avrupa kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Yeşil ve Kırmızı dikey şeritler sarı Portekiz arması ) oran ebatları standarttır. Portekiz üzerindeki kullanılan renkler;Mavi, sarı, beyaz,kırmızı ve yeşil dır. 38°43’13.4″N 9°08’23.3″W enlem-boylamında bulunan: Portekiz bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

 

 

 

Portekiz Bayrağı
Ülke Portekiz
Kullananlar Portekiz
Kabul Tarihi 30 Haziran 1911
Tasarlayan Os Lusiadas
Kullanılan renkler Mavi, sarı, beyaz,kırmızı ve yeşil
Buluna Simgeler Yeşil ve Kırmızı dikey şeritler sarı Portekiz arması
Kıta Avrupa

 

 

Portekiz Bayrağı Nereden Gelme?

Portekiz, 5 Ekim 1143’te Kastilya ve Leon kralı VII. Alfonso’nun Portekiz Kontluğu’nun bağımsızlığını tanıması ve I. Afonso’yu Portekiz Kralı olarak kabul etmesi ile bağımsız bir ülke olarak kurulmuştur. Günümüzdeki toprakların yarısı kadar bir alanda kurulduktan sonra Afonso ve kendisinden sonra gelen krallar Hristiyan tarikatlarının askeri desteğiyle Endülüslüler’den daha fazla toprak koparabilmek amacıyla sürekli güneye doğru ilerlemişlerdir. 1249 yılında Algarve’nin güney kıyılarına ulaşmasının ardından Portekiz Reconquistası (Fetih) sona ermiştir. 1383`de erkek vâris bırakmadan ölen Portekiz Kralı’nın kızıyla evli olan Kastilya Kralı Portekiz tahtında hak iddia edince ortaya çıkan ayaklanma 1383-1385 Krizi’ne yol açtı.

Sonradan I. João adıyla Portekiz tahtına geçen Avizli João ve general Nuno Álvares Pereira yönetimindeki bir takım soyludan ve halktan oluşan birlikler Aljubarrota Savaşı’nda Kastilya birliklerini yendi. Bu savaş hâlâ komşu İspanya ile olan bağımsızlık mücadelesinin bir sembolü olarak görülmekte ve Portekiz tarihinin en ünlü savaşı halinde değerlendirilmektedir. 1373 senesinde İngiltere ile yapılan yardımlaşma günümüzde devam etmekte ve muhtemelen tarihin en uzun ittifakı sayılmaktadır. Bu ittifakı izleyen yıllarda Portekiz Dünya’nın keşfi için öncülük yapmış, Keşif Çağı‘nı başlatmıştır. Kral I. João’nun oğlu Prens Infante Henrique o Navegador, bu çağın başlangıcında çok büyük bir rol oynamış ve keşif gezilerinin tam destekleyicisi olmuştur. 1415 yıllarında Portekiz filosunun Kuzey Afrika’daki çok zengin olan ticaret merkezi Ceuta’yı ele geçirmesiyle Portekiz İmparatorluğu başlamış.

Bunu Atlas Okyanusu’ndaki ilk keşifler takip etmiştir, Azorlar ve Madeira’nın yaptığı keşif ilk sömürgecilik hareketi başlamıştır. 15. yüzyıl boyunca Portekizli kâşifler, Avrupa’da çok aranan değerli baharatların ülkesi Hindistan yolunu ararken Afrika kıyıları boyunca güneye doğru seyahat ettiler ve yol boyunca ticaret noktaları kurarlar. Sonunda 1498 yılında Vasco da Gama deniz yoluyla Hindistan’a ulaştı ve günümüzün onda biri olan bir milyon nüfusa sahip Portekiz için refah dönemi başladı. Portekiz Bayrağı Zemin yeşil (gönder tarafında, bayrağın beşte ikisini oluşturur) ve kırmızı olmak üzere (beşte üçünü oluşturur) iki dikey şeritten meydana gelmektedir. Bu şeritlerin ayrıldığı noktada Portekiz arması bulunmaktadır. Ülke bayrakları arasında saygın bir konumu vardır. Bayrak modelleri bakımından son derece özgürdür bu bayrak.