AvrupaBayraklar

Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan bayrağı 1991 de Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Bulgaristan Bayrağını resmi olarak Bulgaristan Cumhuriyeti kullanmaktadır. Bayrak Bürüksel direnişi tarafından tasarlanmıştır. Avrupa kıtasında bulunur.Bulgaristan bayrağının üzerinde Eşit uzunlukta beyaz, yeşil ve kırmızı şeritler bulunur coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 42°45’07.9″N 23°17’46.1″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

Bulgaristan Bayrağı
Ülke Bulgaristan
Kullananlar Bulgaristan Cumhuriyeti
Kabul Tarihi 1991
Tasarlayan Bürüksel direnişi
Kullanılan renkler Beyaz, Yeşil, Kırmızı
Buluna Simgeler Eşit uzunlukta beyaz, yeşil ve kırmızı şeritler
Kıta Avrupa
Coğrafi koordinat 42°45’07.9″N 23°17’46.1″E

 

 

Bulgaristan Bayrağı

Yüzlerce mücadeleye sahne olan dünya coğrafyasının en renkli yanı bayrak olmuştur. Yüzlerce, binlerce km uzaklıktaki toplumların birbirlerinin var olduğundan bile bir haberleri olmasa da onlar hep aynı şey için mücadele etmişler. Bağımsızlık o mücadelenin müjdecisi olmuş. Bağımsızlık elbette ki bir ülkenin simgeleşecek bir bayrakla bütünleşmesinin de bir sonucu olacaktır. Bu aşamada bugün ortaya çıkan yüzlerce ülkenin simgesinin işlenmiş olduğu ülke bayrakları ortaya çıkıyor. Birçok ülkeden çeşitli farklılıklarla dolu anlamlı çıkarımlar yapabiliriz elbette. Ama bu toprakların bize kattığı değerleri unutmadan bir değerlendirme yapacağız.

Belki de bayrak modelleri içinde sıradan renklere bürünmüş bir simge olarak gelebilir bizlere Bulgaristan Bayrağı fakat renklerin anlamını öğrendikçe madalyona diğer taraftan da bakmak gerektiği anlaşılıyor. Bulgaristan sırası ile beyaz, yeşil, kırmızı renkler ile oluşturulmuş bir bayrak ile simgelemiş kendini. Bu renklerin her birinin bir anlamı var tabi ki tüm bayraklarda olduğu gibi. Sırası ile başlayalım. Beyaz bayrağın en üstünde yer bulmuş kendine. Anlamı herkes tarafından anlaşılır bir kelime olan barış olarak belirtilmiş. Sıradan devam edelim. İkinci sırayı yeşil alıyor. Anlamını ülkenin öz kaynaklarından alan yeşil renk aslında küresel bir renginden sembolüdür. Yeşil renk Bulgaristan topraklarının verimliliğini temsilen bayraktaki yerini almıştır. Devam edelim. Üçüncü ve son sırada kırmızı renk bulunuyor. Bu renk anlamını ülke insanından almış hem de en anlamlı özelliği ile olan cesaret ile. Ülke insanının cesareti bayrakta kendini kırmıza renge büründürmüş.

Bayrağın simgesel renklerinin Bulgaristan için oluşturduğu bağlar ülke insanı için manevi bağlar ile simgelen dirilmiş. Hiçbir coğrafya için milli bağımsızlık simgesi önemsiz olamaz. Bunların savaşların ve mücadelelerin içinden kazanılmış olmasına rağmen barışın, insan cesaretinin, ülkedeki tarımsal verimliliğin simge halini almasında daha anlamlı ne olabilirdi ki? Bulgaristan’ın tarihte bağımsız ve demokratik mücadelelerinin bugün ki simgesi olan beyaz, yeşil, kırmızı renkli ulusal bayrağının en değerli yanının bugün hala uluslararası kamuoyunda derince bir yeri olması ile bayrak simgesi renklerin anlamları üzerine bir bağ oluşturduğunu düşündürüyor insana. Bu ülke insanındaki övüncüde sebeptir şüphesiz.

 

Bir yanıt yazın