AmerikaBayraklar

Kanada Bayrağı

Kanada

Kanada Bayrağı

Kanada bayrağı 15 Şubat 1965 de Kanada tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Kanada Bayrağını resmi olarak Kanada kullanmaktadır. Bayrak George FG Stanley tarafından tasarlanmıştır. Amerika kıtasında bulunur.Kanada bayrağının üzerinde Kırmızı zemin üzerine beyaz bir kare ve içinde 11 uçlu akça ağaç yaprağı bulunur ve Kanada üzerindeki renkler ise;Beyaz ve Kırmızı dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 43°41’39.7″N 79°24’29.0″W dir. daha detaylı olarak…

 

Kanada Bayrağı
Ülke Kanada
Kullananlar Kanada
Kabul Tarihi 15 Şubat 1965
Tasarlayan George FG Stanley
Kullanılan renkler Beyaz ve Kırmızı
Buluna Simgeler Kırmızı zemin üzerine beyaz bir kare ve içinde 11 uçlu akça ağaç yaprağı
Kıta Amerika

 

Harita

Kanada Bayrağı

Bayrak, toplumların en önde gelen temsilidir. Bu temsil sadece birkaç rengin bir araya gelmesi ile ilgili değildir elbette. Uğruna verilen mücadelelerin sonuç bulmuş halidir. Bu sonuçlar her bir toplum için değişik şekillerde ortaya atılmış olsa da yegâne hedefin bağımsızlık olduğu bilinmelidir. Tüm milletlerin bayrağı kendileri için özgündür tıpkı Türk bayrağı gibi. Milletlerin simgesi olan ülke bayrakları, her ülke vatandaşının ruhunda ayrı bir yer teşkil eder. Bu örneklerden biride Kanada.  Bu yazımızda sizlere Kanada Bayrağı hakkında gözden geçirdiğimiz bilgileri sunuyoruz.

Kanada aslında ilk bakışta diğer bayrak modellerin den görüntü itibari ile hafızada kalanlardan biri. Hafızada kalmasının en belirgin tarafı akçaağaç yaprağının sade ve büyük görünümü olsa gerek. Bu görünüm renklerde ki canlı tonların uyum sağlamasından geçiyor. Bunun dışında bayrağı temsil eden akçaağaç yaprağının bir anlamı yüklenmiş ulusa. Öyle ki akçaağaç yaprağının ülkenin birçok yerinde yoğun şekilde bulunması bayraktaki yerini almasına sebep olmuş. Kanada’nın diğer ülkelerin aksine bir diğer bayrağı da kraliyet birliği bayrağı olmuştur. Bu bayrak Kanada parlamentosunda resmileşmiş bir bayrak olmuş aynı zamanda. Diğer bayrağın resmileştirme amacı ise İngiliz kraliyet ailesince tanınması için kurgulanmıştır. Fakat sonrasında bu bayrak birkaç yarışma sonrası bugünkü bayrak modelini almış. 1964 ten beridir de Kanada akçaağaç figürlü bayrağını kullanmaktadır.

Elbette insanoğlunun hayatı içerisinde birçok savaşımı olmuştur şüphesiz. Ama bu savaşımların en unutulmazı ve en duygusal tarafları ülke bayrakları ile olanlardır elbette. Bir ülkenin bayrağı milli alanlardaki manevi boşlukları her açıdan doldurmak için bir fırsat olmuştur her zaman. Bayrak vurgusu kendi özelinde bir şekil ve figür yoğunluğu ile oluşturulmuş olsa da manevi anlamlılığı birleştirici kanalları açmakta hep faydalı olmuştur. Birçok cümle, kelime, söz bayrağın simgesi kadar etkili olamamıştır. Bayrak her zaman toplumların göğe bakma sebebidir. Ve bu sebeptendir ki insanoğlu göğe baktıkça kendinden bir şeyler arar. Tıpkı Kanada Bayrağındaki akçaağaç yaprağı gibi. Ülke insanının kafasını her çevirdiği yerde bayrağının simgesi ile karşılaşması onlar için mutluluk verici olsa gerek.