Bayraklar

Bayrağında İnsan Resmi Olan Ülkeler

Ülkelerin bayraklarına baktığımız zaman her ülkenin bayrağının farklı anlamlar taşımakta olduğunu görebilirsiniz. Ülkelerin bayrakları farklı anlamlar taşıdığı gibi bazı ülkelerin bayraklarında yer alan figürler de değişim göstermektedir. Hayvan figürleri, insan figürleri veya farklı simgelerden meydana gelmiş olan bayraklar bulunmaktadır. Bayrağında hayvan resmi olan ülkeler bulunduğu gibi aynı zamanda bayrağında insan resmi olan ülkeler de yer almaktadır. Özellikle ülke bayraklarını incelemeye meraklı olan kişiler bayraklar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istemektedir.

Hangi Ülkenin Bayrağında İnsan Resmi Var?

Bayrağında insan resmi olan ülkeler birçok kişi tarafından merak edilmekte olduğu gibi insanlar hangi ülkelerde bulunduğunu özellikle merak ediyorlar. Bayrağında insan figürüne yer veren ülkelere baktığımız zaman tek bir ülkede bu figürün yer almakta olduğunu görebiliyoruz. Bu ülke ise; Belize’dir. Belize ülke bayrakları arasında bayrağında insan figürüne yer vermiş tek ülke olarak geçer. Belize etnik gruplar bakımından farklı etnik grupları bir arada bulundurduğundan dolayı bayrağında da bunu imgesel olarak belirtme yoluna gitmiştir. Ülkenin bayrağında yer almakta olan figür ülkedeki etnik gruplar arasında yer alan birlik ve beraberliği en iyi şekilde sembolize etmektedir.

Ülke bayrakları ve isimleri Türkçe şekilde aratıldığı noktada Belize bayrağının ortasında yer alan figürde iki insan olduğu görülmektedir. Bu insanlardan elinde balta tutan insan Amerika’nın yerli halkını sembolize ederken sağ tarafta yer alan ve elinde kürek taşıyan insan figürü ise İngiliz sömürgesi oldukları dönemde Afrika’dan getirilmiş olan köleleri temsil etmektedir. Aynı zamanda yer alan denizin üzerinde giden gemi figürü ise kölelerin gelme şeklini belli eder. Genel itibariyle bayrağın son derece barışçıl bir çağrışım sunduğu aynı zamanda yerliler ile kölelerin beraber yaşayarak ve çalışarak son derece huzurlu bir ortama sahip olduğu da net şekilde anlatılmaktadır.

bayraginda-insan-resmi-olan-ulkeler
bayraginda-insan-resmi-olan-ulkeler

Belize Nasıl Bir Ülkedir?

Bayrağında insan resmi olan tek ülke; Belize hakkında da bu özelliğinden dolayı merak edilmekte olan çok fazla nokta yer almaktadır. Belize, konum olarak Orta Amerika’da bulunmakta olan bir ülke konumundadır. Ülkemin kuzey bölümünde Meksika, güney ve batısında Guetemala ve doğusunda Karaib Denizi’nin yer aldığı görülmektedir. Ülkenin çevresi mercan adacıklarıyla çevrilmiş konumda ve verimli alüvyon ovalarına sahiptir. Ülke şuan her ne kadar bağımsız olsa da 1973 yılına kadar İngiltere’nin Honduras’ı olarak biliniyordu. Aynı zamanda bu süreç içerisinde İngilizler tarafından getirilmiş olan birçok Afrikalı köle de bulunuyordu.

Ülkenin bağımsızlığını elde etmesi ise 1981 yılında gerçekleşmiştir. Ülke bağımsızlığını elde ettikten sonra ülkede yer alan Afrikalı köleler ise normal hayatlarına devam edebilme imkanına sahip oldu. Belize, büyüklük olarak da Orta Amerika’da El Salvador’dan sonra yer alan en küçük ikinci ülke konumundadır.