Bayraklar

 Bayrağında Siyah Renk Bulunan Ülkeler

Ülkelerin bayraklarının her ne kadar bağımsızlık gibi tek bir anlamı bulunuyor olsa da bayraklarda yer alan renklerin ve kullanılan sembollerin farklı anlamları bulunabilmektedir. Bayrağında siyah renk bulunan ülkeler incelendiği zaman dünya genelinde birçok ülkenin bayrağında siyah renginin olduğunu görebilirsiniz. Siyah renginin kullanılmasının anlamı ise ülkeden ülkeye göre değişim gösterebilmektedir.

afganistan-bayragi
afganistan-bayragi

Afganistan Bayrağı

Dünya üzerinde bayrağını en fazla değiştiren ülkelerden birisi; Afganistan’dır. Bayrağında siyah renk olan ülkeler arasında yer alan Afganistan’ın bayrağının renkleri siyah, kırmızı, yeşil ve beyaz şeklindedir. Afganistan’ın bayrağını sık bir şekilde değiştirmesinin temel sebebi ise; ülkede yer alan istikrarsızlık ve siyasi olaylardır.

almanya-bayragi
almanya-bayragi

Almanya Bayrağı

Almanya bayrağını oluşturmakta olan renklerin anlamının 1813 yıllarında Napolyon’a karşı verilmiş olan savaşta yaşanmış olan sıkıntıların yansıtılması olduğunu görüyoruz. Parasızlıktan kaynaklı olan sıkıntılarla beraber askerlerin üniformaları komple siyaha boyanmıştır ve sarı düğmelerin altındaki bez parçası kırmızı kalmıştır. Bayrakta kullanılmış olan sarı, kırmızı ve siyah renkleri de bunu çağrıştırır.

Angola-Bayrağı
Angola-Bayrağı

Angola Bayrağı

Günümüzde kullanılmış olan Angola bayrağında siyah, kırmızı ve sarı renkler bulunmaktadır. Bu bayrak 11 Kasım 1975 tarihinden beri kullanılır durumdadır. Bayrakta yer alan kırmızı renk ise geçmiş yıllarda ülkede hüküm süren sosyalizmin simgesidir. Siyah rengi ise Afrika kıtasına işaret etmektedir.

Mozambik bayrağı
Mozambik bayrağı

Mozambik Bayrağı

Mozambik Cumhuriyeti, Afrika Kıtası’nda güneydoğu bölümünde yer almaktadır. Ülkenin doğru sınırında ise komple Mozambik Kanalı yer alır. Mozambik bayrağında ise sarı, siyah, yeşil, kırmızı ve beyaz renkleri yer almaktadır.

Belgium Flag

Belçika Bayrağı

Bayrağında siyah renk bulunan ülkeler arasında yer alan Belçika’nın kullanmış olduğu bayrağı 23 Ocak 1831 tarihinden beri kullanılmaktadır. Bayrağın tasarımını ise Brüksel direnişi yapmıştır. Ülkenin bayrağında kırmızı şerit, siyah şerit ve sarı şerit yer almaktadır.

papua-new-guinea-bayragi
papua-new-guinea-bayragi

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine’nin bayrağı 1 Temmuz 1971 tarihinden beri kullanılmaktadır. Ülke bağımsızlığını ise Avustralya’dan 1975 tarihinde aldı. Ülkenin bayrağında kırmızı ve siyah renkli iki üçgen yer almaktadır. Siyah üçgenin üzerinde 5 köşeli olan 5 yıldız yer alır. Kırmızı üçgenin üzerinde ise sarı cennet kuşu yer almaktadır.

birlesik-arap-emirlikleri-bayragi
birlesik-arap-emirlikleri-bayragi

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanılmakta olan bayrak, 21 Aralık 1971 tarihinde kabul edildi. Bayrakta Arap birleşmeciliğini simgesel olarak gösteren yeşil, kırmızı, siyah ve beyaz renkleri yer almaktadır. Yeşil rengi bereketi, beyaz rengi ülkenin tarafsız bir ülke olmasını ve siyah rengi ise ülkede yer almakta olan yer altı kaynaklarını sembolize eder.

urdun-bayragi
urdun-bayragi

Ürdün Bayrağı

Bayrağında siyah renk olan ülkeler içerisinde bulunan Ürdün bayrağının ana hatları aslında I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlıklarını almak isteyen Arapların çıkardıkları isyanların simgelerinden almaktadır. Ülkenin bayrağı,ilk sırada siyah ikinci sırada beyaz ve üçüncü sırada yeşil şeklinde olan üç yatay şerit ve bunlarla bağlantılı bulunan kırmızı bir üçgenden oluşmaktadır.

sudan-bayragi
sudan-bayragi

Sudan Bayrağı

Günümüzde kullanılmakta olan Sudan bayrağı bugünkü halini 20 Mayıs 1970 tarihinde almıştır. Bayrakta kullanılmakta olan renkler Pan-Arap renkleri de olan yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz şeklindedir.

bahama-adalari-bayragi
bahama-adalari-bayragi

Bahama Adaları Bayrağı

Siyah rengini bünyesinde barındıran bayraklardan olan Bahama Adaları bayrağında yer alan siyah üçgen Bahama halkını, birlik ve kararlılığı temsil etmektedir. Aynı zamanda yer alan mavi şeritler denizi ortada yer alan sarı şerit ise Bahama topraklarını temsil etmektedir.

suriye-bayragi
suriye-bayragi

Suriye Bayrağı

Pan – Arap renklerinin yer aldığı bayraklardan birisi de Suriye bayrağıdır. Suriye bayrağında da kırmızı, beyaz, siyah ve yeşil renkleri kullanılmaktadır. Bayrakta yer alan kırmız renk hanedanlığı sembolize ederken siyah renk ülkedeki Abbasileri ve Araplığı, ortada yer alan iki yeşil yıldız ise Suriye halkını sembolize etmektedir.

estonya-bayragi
estonya-bayragi

Estonya Bayrağı

Estonya Cumhuriyeti tarafından kullanılmakta olan resmi Estonya bayrağı mavi, siyah ve beyaz olmak üzere üç tane şeritten oluşmaktadır. Bayrakta kullanılan mavi rengi özgürlüğü, siyah kaybedilmiş olan özgürlüğün ve beyaz rengi ise bağımsızlığın simgesi şeklindedir.

misir-bayragi
misir-bayragi

Mısır Bayrağı

Mısır bayrağının günümüzde kullanılmakta olan hali ilk olarak 4 Ekim 1984 tarihinde tasarlanmıştır. Bayrak kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç renkten meydana gelir. Bayrağın ortasında ise Mısır’ın arması yer almaktadır. Bu armanın rengi bazen değişim gösterebilmektedir.