AfrikaBayraklar

Mozambik Bayrağı

Mozambik

Mozambik Bayrağı

Mozambik bayrağı 01 Mayıs 1983 de Mozambik tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Mozambik Bayrağını resmi olarak Mozambik kullanmaktadır. Bayrak Mozambik kurtuluş cephesi tarafından tasarlanmıştır. Afrika kıtasında bulunur.Mozambik bayrağının üzerinde Yeşil, siyah ve sarı yatay şeritler kımızı üçgen yıldız silah ve çapa bulunur ve Mozambik üzerindeki renkler ise;Kırmızı, siyah, sarı ve yeşil dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 25°58’26.7″S 32°34’46.0″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

 

 

 

 

Mozambik Bayrağı
Ülke Mozambik
Kullananlar Mozambik
Kabul Tarihi 01 Mayıs 1983
Tasarlayan Mozambik kurtuluş cephesi
Kullanılan renkler Kırmızı, siyah, sarı ve yeşil
Buluna Simgeler Yeşil, siyah ve sarı yatay şeritler kımızı üçgen yıldız silah ve çapa
Kıta Afrika

 

Mozambik Bayrağı

Mozambik ya da resmî adıyla Mozambik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin doğu sınırının tamamını Mozambik Kanalı’nın da yer aldığı Hint Okyanusu oluşturmakta. Mozambik kuzeyde Tanzanya, Malavi, kuzeybatıda Zambiya, batıda Zimbabve, güneybatıda ise Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland ile komşu konumunda. Ülkenin başkenti Maputo. Ülke isminin günümüzde de Mozambik’e bağlı olan Mozambik Adası’na ilk gelen ve daha sonra yöneticisi olan ve buraya adını veren Arap şeyhi Musa Ben Mbiki’den geldiği düşünülmekte. 1498 yılında bu adaya ayak basan ilk Avrupalılar’dan biri Vasco da Gama olmuş ve Musa Ben Mbiki ile de bir görüşme gerçekleştirmiş. Buradan yola çıkarak ilerleyen dönemlerde Afrika anakarasında yer alan bölge için Mozambik adını kullanmaya başlamış, adanın adı da Ilha de Moçambique (Mozambik Adası) olarak değiştirilmiş.

Mozambik bayrağı ülke bayrakları arasına günümüzdeki kullanılan hali ile 1 Mayıs 1983 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmış. Mozambik bayrağı, Portekiz sömürgeciliğine karşı bağımsızlık mücadelesini gerçekleştiren Mozambik Kurtuluş Cephesi (FRELIMO – Frente de Libertação de Moçambique) parti bayrağındaki renklerden esinlenerek meydana getirilmiş.

 

Bayrak, yatay olarak beş şeridin 10:1:10:1:10 oranında yeşil, beyaz, siyah, beyaz ve sarı dizilmesiyle göndere çekilen tarafta dikey olarak konumlandırılan kırmızı ikizkenar üçgenin yatay şeritlerin üzerine gelecek şekilde konuşlandırılmasından meydana gelmekte. Bayrak modelleri olarak yatay şeritlerde bulunan renklerden yeşil renk ülkenin doğasını temsil ederken, siyah renk Afrika kıtasını, sarı renk ise ülkenin mineral zenginliğini sembolize etmekte. Yatay büyük şeritleri birbirinden ayıran iki küçük şeritte bulunan beyaz renk ise adaleti ve barışı ifade etmekte. İkizkenar üçgene rengini veren kırmızı ise sömürgecilik sistemine karşı verilen mücadeleyi sembolize etmekte. Ayrıca üçgen içerisinde tam ortasına gelecek şekilde konumlandırılmış durumda bulunan büyük beş köşeli sarı bir yıldız mevcut. Yıldızın üzerinde sayfaları açık bir kitap, kitabın da üzerine gelecek şekilde ise ucunda süngü bulunan kalaşnikof ve çapa resmedilmiş. Süngülü kalaşnikof ülkenin savunulmasını ve her daim uyanık olunması gerektiğini ifade ederken, çapa çiftçileri ve bunların ürünlerini sembolize etmekte. Kitap eğitimi temsil ederken büyük sarı yıldız ise ülkenin kendini yeniden bulduğu Enternasyonalizm ruhunu simgelemekte.