AvrupaBayraklar

Belçika Bayrağı

Belgium
Belçika Bayrağı

Belçika Bayrağı

Belçika bayrağı 23 Ocak 1831 de Belçika tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Belçika Bayrağını resmi olarak Belçika kullanmaktadır. Bayrak Bürüksel direnişi tarafından tasarlanmıştır. Avrupa kıtasında bulunur.Belçika bayrağının üzerinde Siyah şerit, Sarı şerit, Kırmızı şerit bulunur coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 50°51’29.5″N 4°21’08.6″E dir. daha detaylı olarak aşağıda bildireceğiz.”

 

 

 

 

Ülke Belçika
Kullananlar Belçika
Kabul Tarihi 23 Ocak 1831
Tasarlayan Bürüksel direnişi
Kullanılan renkler Siyah, Sarı, Kırmız
Buluna Simgeler Siyah şerit, Sarı şerit, Kırmızı şerit
Kıta Avrupa
Coğrafi koordinat 50°51’29.5″N 4°21’08.6″E

 

 

 

Belçika Bayrağının Açıklaması

 

Genel olarak Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunun bayrağında görmeye alışkın olduğumuz renk ve çizimler Belçika bayrak modelleri ‘n de kullanılmaktadır. Fakat anlam farklılıklarının olduğu kesin ve nettir. 1972 yılında ilk olarak Belçika’nın Avusturya’ya karşı kazanmış olduğu zafer sonrasında kullanılmaya başlanmış olan ve bugün ki bayrak eskiden enlemesine çiziliyordu. Daha sonra Fransız bayrağından esinlenilerek 1831 yılında renkler dikey olarak kullanılmaya başlamış olmaktadır. Klasik formlarda ki bu bayrak yukarıdan aşağı doğru dikine olarak önce siyah, sonra sarı ve en sonunda ise kırmızı kalın şeritlerden oluşmaktadır.

 

Belçika Bayrağının açıklaması ise kendi içlerinde oldukça büyük şeyler ifade etmektedir. Gelin biz önce bu renklerin ne anlattığına dair bilgiler alalım ve detaylı bilgiyi sonra öğrenelim. Brabant denilen sarı renk aslan, kırmızı dili ve siyah kalkanıyla Belçika bayrağına simge olmuştur. Tarihten de biraz alıntı yaparsak 1830 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel de ilk kez Hollanda’ya karşı mücadele başlamıştır. Bu sayede ise bayrak arayışları hız kazanmıştır ve üç yatay renk yani siyah, sarı ve kırmızı renklerden oluşan bir tema ile bayrak hazırlanmıştır. Ayrıca Belçika bayrağı ülke tarihlerinden alıntılarla oluşturulmuştur ve değişikliklerle de günümüze kadar gelerek kendisine ülke bayrakları arasında yer bulmuştur. Fransız egemenliği altında uzun yıllar boyunca kalmış olan Belçika, en son olarak ise Almanya’nın işgali ile bir süre bu devletin baskılarına dayanmaya ve bu baskılardan kurtulmaya çalışmıştır. En sonunda ise İngilizler tarafından kurtulmuş ve özgür bir şekilde yaşama haklarını elde etmişlerdir. Fakat bilinen bir şey vardır ki hiçbir baskı Belçika bayrağının değiştirilmesine yetmemiştir. Ayrıca 1792 yılından bu yana da çok ufak tefek dokunuşlar dışında Belçika bayrağı yine aynı kalmıştır. Bugün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında sıralamanın en üst basamaklarında yer almakta olan Belçika bayrağı Avrupa Birliği ülkeleri arasında dalgalanmaktadır. Belçika bayrağının açıklaması için görüldüğü üzere fazla bir söz etmeye gerek duyulmamaktadır. Çünkü ülke değerleri göz önünde bulundurulursa hazırlanmış olan bayrağın tarihçesi ise oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Bu ise bayraklara sembol olarak farklı yansımaktadır.

Bir yanıt yazın