AfrikaBayraklar

Benin Bayrağı

Benin bayrağı

Benin Bayrağı

Benin bayrağı 01 Ağustos 1990 de Benin tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Benin Bayrağını resmi olarak Benin kullanmaktadır. Bayrak Benin cumhuriyeti tarafından tasarlanmıştır. Afrika kıtasında bulunur.Benin bayrağının üzerinde Yeşil zemin üzerine eşit sarı ve kırmızı yatay çizgiler bulunur coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 9°20’49.8″N 2°37’26.3″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

 

 

 

 

Ülke Benin
Kullananlar Benin
Kabul Tarihi 01 Ağustos 1990
Tasarlayan Benin cumhuriyeti
Kullanılan renkler Yeşil, Sarı ve Kırmızı
Buluna Simgeler Yeşil zemin üzerine eşit sarı ve kırmızı yatay çizgiler
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 9°20’49.8″N 2°37’26.3″E

 

Benin Bayrağı

Benin Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülke. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almakta. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 senesinde Dahomey Cumhuriyeti ismi ile bağımsızlığa kavuşmuş. 1975 senesinde ülke içerisinde yaşanan siyasi gelişmeler neticesinde ülke ismi Benin Halk Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş, 1990 yılında da rejimin bir kez daha değişmesi ile ülkenin ismi günümüzde de kullanılan Benin Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş. Ülkenin başkenti Porto-Novo.

Benin bayrağı günümüzde kullanılan hali ile ülke bayrakları arasına ilk olarak o dönem Fransa’ya bağlı bölge olarak özerkliğini kazanan Dahomey’in bayrağı olarak göndere çekilmiş. 1975-1990 yılları arasında ülke isminin değişikliğinin yanı sıra başka bir bayrakta kullanmaya başlayan ülke, komünist rejimin sona ermesi ile birlikte 1 Ağustos 1990 yılında yeniden bu bayrağı resmi bayrak olarak göndere çekmiş. Bayrak modelleri olarak bayrak, Pan-Afrika renkleri olan kırmızı, sarı ve yeşil renklerden oluşmakta. Bayrağın göndere çekilen tarafında yeşil zemin ile oluşturulan dikdörtgen bulunmakta. Bayrağın geri kalan bölümünü, bayrağı tam ortadan ayıracak şekilde üste sarı renk alt taraf bölüme ise kırmızı renk konumlandırılmış. Bayrakta bulunan yeşil renk umudu ve ülkenin güney bölgesinde bulunan verimli topraklarını simgelerken, sarı renk refahı ve ülkenin kuzeyinde bulunan savana bölgesini, kırmızı renk cesaret ile birlikte ülkeyi ve bu ülke için akıtılan kanı temsil etmekte. Ülkenin Dahomey Cumhuriyeti adı ile 1960 yılında bağımsızlığını kazanması sonrasında da aynı bayrak kullanılmış, 1975 tarihinde gerçekleştirilen siyasi darbe sonucu ülkenin ismi Benin yapılmış hem de bayrağı siyasi rejime uygun olarak değiştirilmiş. Bu süre içerisinde kullanılan bayrak ülkenin tarım ülkesi olmasını simgelemek için yeşil zemin ile oluşturulmuş, göndere çekilen tarafta sol üst köşeye ise devrimi, sosyalizmi ve ulusal birliği ifade etmesi adına beş köşeli kırmızı bir yıldız konumlandırılmış. Ayrıca bu ülkenin bölgede Fransa baskısı olmadan önce Dahomey Krallığı olarak hükmünü sürdüğü dönemde de bayrak kullandığı bilinmekte. Bu sürede zarfında gündeme gelen bayraklardan önemli bir tanesi ile Kral Genzo’nun kullandığı bayrak olmuş.

 

 

Bir yanıt yazın