AfrikaBayraklar

Zimbabve Bayrağı

Zimbabve

Zimbabve Bayrağı

Zimbabve bayrağı 18 Nisan 1980 tarihinde Zimbabve tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Zimbabve Bayrağını resmi olarak Zimbabve halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Zimbabve ulusal birliği dır. Zimbabve Afrika kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Yeşil, sarı,kırmızı, siyah yatay şeritler, siyah kenarlı beyaz üçgen kırmızı yıldız ulusal simge ) oran ebatları standarttır. Zimbabve üzerindeki kullanılan renkler;Yeşil, sarı,kırmızı, siyah beyaz dır. 17°48’46.9″S 31°02’32.8″E enlem-boylamında bulunan: Zimbabve bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

 

 

 

Zimbabve Bayrağı
Ülke Zimbabve
Kullananlar Zimbabve
Kabul Tarihi 18 Nisan 1980
Tasarlayan Zimbabve ulusal birliği
Kullanılan renkler Yeşil, sarı,kırmızı, siyah beyaz
Buluna Simgeler
Yeşil, sarı,kırmızı, siyah yatay şeritler, siyah kenarlı beyaz üçgen kırmızı yıldız ulusal simge
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 17°48’46.9″S 31°02’32.8″E

Zimbabve Bayrağı

Zimbabve ya da resmî adıyla Zimbabve Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Eski adı Güney Rodezyaolan ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlediğinde) Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana oluşturmakta. Ülkenin Namibya ile olası 100 m uzunluğunda ki sınırı tartışmalı. Ülkenin başkenti Harare’dir. Shona dilinde kullanılan dzimba-dza-mabwe (Türkçe:Taş evler) günümüzde Büyük Zimbabve olarak adlandırılan ve ülkede bulunan güney Afrika bölgesinin en büyük tarihi eser kalıntılarına rastlanan sömürge öncesi taş yapıtların bulunduğu bölgenin antik başkentinin isminden esinlenerek oluşmuş. Ülke nüfusunun %85’i Hristiyan inancına göre yaşamakta olup, bu topluluğun %62’si dini görevlerini kilise ziyaretleri gerçekleştirerek yerine getirmekte. Bunun haricinde Hristiyan inancı ile birlikte karışmış yerel dinlere inanan nüfus da mevcut. Zimbabve içerisinde İslami inancına göre yaşayan nüfusun oranı %1’in de altında.

Zimbabve bayrağı, ülke bayrakları arasına günümüzdeki kullanılan hali ile 18 Nisan 1980 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

 

Bayrak, yatay olarak bayrağı yedi eşit parçaya bölen ve sırayla yeşil, sarı, kırmızı, siyah, kırmızı, sarı ve yeşil olarak sıralanan şeritlerden oluşmaktadır. Bayrak modelleri göndere çekilen tarafta yatay şeritlerin üzerine gelecek şekilde konumlandırılmış siyah çerçeveli beyaz zemine sahip ikizkenar üçgen bulunmakta. Üçgenin içerisinde ise tam ortaya gelecek şekilde konumlanan beş köşeli kırmızı yıldız, yıldızında üstüne gelecek şekilde Zimbabve’nin ulusal sembolü olan ve yuvasında duran, yönü bayrak direği tarafına bakan Zimbabve Kuşu bulunmakta. Yatay şeritlere rengini veren yeşil, ülkenin kırsal kesimlerini ve tarım alanlarını temsil ederken, sarı renk yeraltı zenginliklerini ve kaynaklarını ifade etmekte. Bayrakta bulunan kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı uğruna akıtılan kanı simgelerken, siyah renk ülkenin siyahi halkını ifade etmekte. Üçgene rengini veren beyaz renk barışı ve ileriye götüren yolu ifade ederken, yıldız Enternasyonalizmi ile iktidardaki partinin sosyalist düşüncesini yansıtmakta. Yıldızın üzerine gelecek şekilde konumlanan kuş ise ülkenin ulusal sembolü olarak bayrakta bulunmakta. Bayrağın ilk tasarlandığı dönemlerde, bayrakta yer verilmeyen Zimbabve Kuşu figürü, Büyük Zimbabve tarihi eser kalıntılarında sembolün değerinin ve öneminin anlaşılması sonucu bayrağa eklenmiş.