AfrikaBayraklar

Zambiya Bayrağı

Zambiya

Zambiya Bayrağı

Zambiya bayrağı 24 Ekim 1964 tarihinde Zambiya tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Zambiya Bayrağını resmi olarak Zambiya halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Gabriel Ellison dır. Zambiya Afrika kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Yeşil zemin, turuncu kartal, ve kımızı siyah turuncu dikey şeritler ) oran ebatları standarttır. Zambiya üzerindeki kullanılan renkler;Yeşil, turuncu, siyah, kırmızı dır. 15°24’54.6″S 28°19’24.6″E enlem-boylamında bulunan: Zambiya bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

 

 

Zambiya Bayrağı
Ülke Zambiya
Kullananlar Zambiya
Kabul Tarihi 24 Ekim 1964
Tasarlayan Gabriel Ellison
Kullanılan renkler Yeşil, turuncu, siyah, kırmızı
Buluna Simgeler Yeşil zemin, turuncu kartal, ve kımızı siyah turuncu dikey şeritler
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 15°24’54.6″S 28°19’24.6″E

 

Zambiya Bayrağı

Zambiya ya da resmi adıyla Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan bir ülke. Ülke Zambiya ismi ile bağımsızlığını kazanmadan önce Kuzey Rodezya adı 1924 yılına kadar Birleşik Krallık sömürgesi olmuş ve bu tarihten sonra da Birleşik Krallık’ın himayesi altına girmiş. Ülkenin Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana’ya sınırı bulunmakta. Ülkenin ismi Zambezi nehrinden oluşturulmuş. Zambiya, 24 Ekim 1964 tarihinde Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmış. Ülkenin başkenti Lusaka.

Özellikle misyonerlik faaliyetleri sonucunda hızlı bir artış gösteren Hristiyanlık ülke genelinde en yaygın olan din. Ülke nüfusunun %50’si bu dine inanmakta. Hristiyan inancına göre yaşamını sürdüren nüfusun büyük oranı da Protestan mezhebine göre inancını yaşamakta. Hristiyanlık dininden sonra en yaygın olan inanış ise %24 ila %49 oran ile doğal dinlere inananlar. İslamiyet’in ülke genelinde hemen hemen hiçbir etkisi görülmezken, islami inancına göre yaşamını sürdüren nüfusun oranı %1,1 civarında.

Zambiya bayrağı, ülke bayrakları arasına ülkenin bağımsızlığını kazandığı 24 Ekim 1964 tarihinde göndere çekilmiş ve 1996 yılında bayrak zemini renginde ufak değişiklik yapılarak bugünkü halini almış. Bayrak modelleri, yeşil zemin üzerine oluşturulmuş olup, dalgalanan tarafında bayrağın dikey olarak üçte ikisini kaplayacak şekilde uzanan üç adet ince şerit bulunmakta. Bu şeritlerin üzerinde, geriye kalan üçte birlik yeşil alanı kaplayacak şekilde kanatları açık altın sarısı kartal konumlandırılmış. Bayrak zemini oluşturan yeşil renk ülke topraklarının büyük bölümünü oluşturan ormanları ve tarlaları simgelerken, dikey üç şeride renk veren kırmızı, siyah ve turuncu renklerden kırmızı özgürlük için verilen mücadeleyi, siyah renk ülke insanının ten rengini, turuncu renk ise başta bakır olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarını temsil etmekte. Ülkenin ismini aldığı Zambezi nehrinde yaşayan ve bayrak ta kanatları açık konumda bulunan kartal ise ülkenin daha yüksek hedeflere ulaşma arzusunu ve ülke ulusunun problemleri çözmede gösterdiği üstün yeteneği simgelemekte. Bağımsızlığını kazandığı 1964 yılından 1996 yılına kadar bayrak zemini daha koyu bir yeşilden oluşmakta. O tarihte yapılan değişiklik ile yeşilin tonu daha açık bir hale getirilmiş.