AmerikaBayraklar

Guyana Bayrağı

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
Guyana bayrağı 26 Mayıs 1966 tarihinde Guyana tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Guyana Bayrağını resmi olarak Guyana halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Whitney Smith dır. Guyana Amerika kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Yeşil zemin üzerine; Kırmızı, siyah, sarı, beyaz, üçgenler ) oran ebatları standarttır. Guyana üzerindeki kullanılan renkler;Kırmızı, siyah, sarı, beyaz, yeşil dır. 6°48’23.9″N 58°10’49.8″W enlem-boylamında bulunan: Guyana bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir
Guyana Bayrağı
Ülke Guyana
Kullananlar Guyana
Kabul Tarihi 26 Mayıs 1966
Tasarlayan Whitney Smith
Kullanılan renkler Kırmızı, siyah, sarı, beyaz, yeşil
Buluna Simgeler Yeşil zemin üzerine; Kırmızı, siyah, sarı, beyaz, üçgenler
Kıta Amerika
Coğrafi koordinat 6°48’23.9″N 58°10’49.8″W
1966 da bağımsızllığını kazanan Guyana ismini hintçeden alır, (nüfusunun 1/3 ü nü Hintliler oluşturur) anlamı; çok sayıda göl bulunduran ülke olarak çevirebilir.

Guyana nin tarihte birçok ülke tarafından istila edildiğini söyleyebiliriz hatta bu nedenle ülke yapısı çok değişklik gösterir. Bataklıklar ile dolu Guyana yerleşimler çoğunlukla kıyılara doğrudur. Guyana 1834 köleliğin kaldırılması ile çalıştırılmak üzere getirilen birçok köle kendi şehirlerini ve köylerini kurmuş 1950 de sosyalizim rüzgarından etkilenerek 1964 den bu yana bu şekilde yönetilmiştir.

Yeraltı zenginliklerinden boksit özellikle Rus şirketlerinin dikkatini çekmiş ve bu yönden yatırımların artmasına neden olmuştur. Guyana bayrağı renklerinin anlamı ile belirtilir. tarım ve ormanlar için Yeşil, nehirler ve su için Beyaz, altın ve maden zenginliği için Sarı, dayanıklılık için Siyah, ve en son olarka coşku ve dayanıklılık için ise de Kırmızı kullanılmıştır. Guyana bayrağını dizayn ederken.

Golden Arrowhead, 26 Mayıs 1966’da, Bağımsızlık Günü’nde ilk kez resmen çekilen bu ulusal bayrak için bir takma addır. Ok başı, bölgenin orijinal Amerinci nüfusunu hatırlatmakta, aynı zamanda vatandaşların, bu ülkede inşa etmeye kararlı oldukları altın geleceği temsil etmektedir. Ulusal maden kaynaklarının temeli. Doğal kaynaklar: boksit, altın, elmas, sert ağaç, karides, balık. Manganez, demir, molibden, nikel cevheri tortuları vardır, fakat bunlar gelişmemiştir. Büyük miktarlarda hidroelektrik kaynakları da fazla kullanılmamaktadır.

Guyana sömürge devlet olarak hayatına başlasa da daha sonra bu esareti geleceklerini tekrar inşaa etmek için kırmış ve birlikte olarak, farklılıkların ortak yaşam anlayışını koyabileceği güzel bir örnek olmuştur. Hala yeraltı zenginliklerini kendileri özgürce kullanamasa da gelecek için çok güzel yatırımlar yapılmış ve adımlar atılmıştır. Guyana bayrağı ulus için hem bir gelecek ışığı hem de geçmişinin bir işaretidir.