AsyaBayraklar

Vietnam Bayrağı

Vietnam Bayrağı

Vietnam bayrağı 05 Eylül 1945 tarihinde Vietnam tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Vietnam Bayrağını resmi olarak Vietnam halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Nguyễn Hữu Tiến dır. Vietnam Asya kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Kırmızı zemin üzerine Sarı yıldız. ) oran ebatları standarttır. Vietnam üzerindeki kullanılan renkler;Kırmızı, Sarı dır. 21°04’37.3″N 105°48’32.9″E enlem-boylamında bulunan: Vietnam bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

 

 

 

Vietnam Bayrağı
Ülke Vietnam
Kullananlar Vietnam
Kabul Tarihi 05 Eylül 1945
Tasarlayan Nguyễn Hữu Tiến
Kullanılan renkler Kırmızı, Sarı
Buluna Simgeler Kırmızı zemin üzerine Sarı yıldız.
Kıta Asya
Coğrafi koordinat 21°04’37.3″N 105°48’32.9″E

 

Vietnam Bayrağı

Bayrak modelleri arasında, en sade bayraklardan biridir: Vietnam Bayrağı. Ülke bayrakları arasında da saygın bir yer kazanmış, bir ulusun sembolü olabilme yetkisini sonuna kadar hak etmiştir. Ancak sade olması, kazanılmasının da kolay olduğu anlamına gelmez. Dile kolay, Amerikan emperyalizmine karşı, yaklaşık 8 milyon Vietnam vatandaşı… Her bayrağın ardında böyle derin anlamlar yatıyor olmasa da, gene de her ulus için kendi bayrağı büyük önem arz eder. Nihayetinde kullanılacak olan o bayrak, bütün  bir ulusu temsil edecek, doğacak her bir vatandaşın, gökyüzüne güven ve gururla bakmasını sağlayacaktır. Hal böyle olunca, bir  ulusun bayrağından bahsederken, o ülkenin tarihinden bahsetmemek elbette ki olmaz.

Eski dönem Vietnam, Fransa’nın sürekli işgal politikalarıyla gittikçe bağımlı hale getirilmiş, halkın kendi karar alma ve kendi kendini yönetme mekanizması kurulamaz hale getirilmek istenmiştir. Bunda elbette ki, sömürülmek istenen ülkenin doğal, tarihi ve kültürel kaynakları etkilidir. Vietnam Bayrağı günümüzdeki haliyle kullanılmaya ilk defa 1940 yılında başlanmış, başta Fransa olmak üzere, emperyalizme karşı, devrimin bayrağı olmuştur. Ve aslında sadece bu cümle bile bu bayrağın neden  önemli olduğunu anlatmaya yeter de artar bile. Bayrakta kırmızı olarak kullanılan zemin, sosyalizmi ve vatan için kendilerini feda edenlerin akıttığı kanı, beş köşeli sarı yıldız ise, ülkede bulunan beş sosyal tabakayı işaret eder. Bunlar; işçiler, çiftçiler, askerler, gençler ve akademisyenlerdir. Bu tabakalar, ülkenin  ve sosyalizmin de direkleridir aynı zamanda. Bu bayrağın önemi, 1941 yılında, Japonya’nın Vietnam’ı işgal etmesiyle bir kez daha kanıtlanmış, Çin’le birlikte kurulan anti-emperyalist cephede, enternasyonal bir nitelik kazanmıştır.

Uzun yıllar süren savaşın bitmesiyle imzalanan anlaşmaya göre Vietnam ikiye ayrılmış, böylece Hoçinin’de Kuzey Halk Cumhuriyeti kurulmuştur. Tıpkı Kore gibi. Kuzey tarafı, sarı yıldızlı bayrağı, sadece sarı yıldızı biraz daha genişleterek, olduğu gibi kabul etti. Güney Vietnam ise, birleşmeye kadar, ortasında üç kırmızı şerit geçen sarı bayrağı kullandı. SSCB ve Çin; Kuzey’i, ABD; Güney’i destekledi ise de, emperyalizm, ülkenin Kuzey öncülüğünde birleşmesine engel olamadı. Elbette birleşmeye kadar çokça kan döküldü.