AvustralyaBayraklar

Vanuatu Bayrağı

Vanuatu

Vanuatu Bayrağı

Vanuatu bayrağı 18 Şubat 1980 tarihinde Vanuatu tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Vanuatu Bayrağını resmi olarak Vanuatu halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Kalontas Malon dır. Vanuatu Afrika kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Kırmızı,Siyah Sarı, yeşil şeritler siyah üçgen, top ve helozonik ) oran ebatları standarttır. Vanuatu üzerindeki kullanılan renkler;Kırmızı,Siyah Sarı, yeşil dır. 15°17’45.3″S 166°55’39.3″E enlem-boylamında bulunan: Vanuatu bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

 

 

 

 

Vanuatu Bayrağı
Ülke Vanuatu
Kullananlar Vanuatu
Kabul Tarihi 18 Şubat 1980
Tasarlayan Kalontas Malon
Kullanılan renkler Kırmızı,Siyah Sarı, yeşil
Buluna Simgeler Kırmızı,Siyah Sarı, yeşil şeritler siyah üçgen, top ve helozonik
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 15°17’45.3″S 166°55’39.3″E

 

Vanuatu Bayrağı

 

Vanuatu, resmi adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji’nin batısında ve Solomon Adaları’nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarındadır. Vanuatu’nun ilk sakinleri Melanezyalılar idi, Avrupalılar adaları 1606’da Fernandes de Queirós liderliğindeki İspanyol kaşiflerin Espiritu Santo’ya varması ile keşfetti. 1880’lerde Fransa ve Birleşik Krallık adalarda hak iddia etti ve 1906’da takımadayı bir Britanya-Fransız Kondominiyumu ile, Yeni Hebridler adı altında yönetmek üzere için antlaşma imzaladılar. 1970’lerde bir bağımsızlık kalkışması oldu ve 1980 yılında Vanuatu Cumhuriyeti bağımsızlığına kavuştu.

 

19.yüzyılda Katolikler ve Protestan misyonerler adalara geldi. Pamuk üretimi yapmak için arazi arayan yerleşimcileri de geldi. Uluslararası pamuk fiyatları çökünce, çiftçiler kahve, kakao, muz ve en çok başarılısı olan Hindistan cevizlerine yöneldi. İlk başlarda, Avustralya’dan gelen Britanyalılar adalarda çoğunluğu oluşturmaktaydı, 1882 yılında Yeni Hebridler Kaledonya Şirketi’nin kurulmasından sonra, Fransızlar adaya gelmeye başladı ve yüzyıl sona erdiğinde adalarda Britanyalıların iki katı Fransız nüfus oldu.

 

Vanuatu bayrağı, ülke bayrakları arasına, şuanda da kullanılan hali ile 30 Temmuz 1980 tarihinde kabul edilerek göndere çekilerek girmiştir. Bayrak, bayrak modelleri arasında yatay olarak konumlandırılmış sırasıyla kalın kırmızı ve kalın yeşil şeritlerden oluşmaktadır. Bu şeritlerin üzerine göndere çekilen ve sol tarafta oluşturulan üçgen de gelmektedir. Siyah üçgeni içten sarı ve dıştan siyah çerçeve ile kaplayan şeritler tepe noktasında birleşerek bayrağın dalgalanan tarafına kadar da uzanmaktadır. Bu şekilde uzanan çizgiler Y şeklini oluşturur. Bayrakta bulunan üçgenin iç kısmında sarı renkte 2 adet çapraz şekilde konumlandırılmış eğreltiotu ve bu otları saran domuz dişi de görülmektedir. Bayrakta bulunan renklerden kırmızı kurban edilen domuzların kanını, halkın akan kanını ve güçlü gelenekleri sembolize etmekte. Sarı renk güneş ışığının yanı sıra Hristiyanlık inancı ile gelen barışı aydınlanmayı yansıtmaktadır. Yeşil renk ülkenin zenginliklerini temsil ederken, siyah renk yerel halkı simgelemekte. Ayrıca sarı şeritlerin bayrak üzerinde oluşturduğu Y şekli, ada ülkesinin Pasifik Okyanusu’nda coğrafi olarak dizilişini temsil etmekte.