AfrikaBayraklar

Uganda Bayrağı

Uganda

Uganda Bayrağı

Uganda bayrağı 09 Ekim 1962 tarihinde Uganda tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Uganda Bayrağını resmi olarak Uganda halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Grace Ibingira dır. Uganda Afrika kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Siyah, Sarı, Kırmızı, yatay şeritler, beyaz daire, gri taçlı turna ) oran ebatları standarttır. Uganda üzerindeki kullanılan renkler;Siyah, Sarı, Kırmızı, Beyaz, Gri dır. 0°19’03.0″N 32°35’03.7″E enlem-boylamında bulunan: Uganda bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

 

 

 

Uganda Bayrağı
Ülke Uganda
Kullananlar Uganda
Kabul Tarihi 09 Ekim 1962
Tasarlayan Grace Ibingira
Kullanılan renkler Siyah, Sarı, Kırmızı, Beyaz, Gri
Buluna Simgeler Siyah, Sarı, Kırmızı, yatay şeritler, beyaz daire, gri taçlı turna
Kıta Afrika

 

Uganda Bayrağı

Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan ve doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmakta. Ülkenin başkenti Kampala. Ülke içerisinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı da yer almakta.

Ülke ismini Uganda’nın güneydoğu bölgesinde yer alan ve özerk bir krallık olan Buganda Krallığı’ndan almakta. Bantu gruplarının yaşadığın Buganda’da, konuşulan dil olan Bantu dilinde temel kelimeye (burada Ganda) gelen ön ek, kelimenin anlamını değiştirebilmekte. Buna göre Buganda, Bagandalılar ‘ın yaşadığı ve Luganda dilini konuştukları yer olarak ifade edilmekte. Avrupalıların bölgeyle ve Uganda halkıyla ilk teması Tanzanya kıyıları üzerinden olduğu için bu bölgede konuşulan Swahili dilinde -lerin yaşadığı yer anlamına gelen Bu- ön eki yerine U ön eki kullanıldığı için bölgeler Avrupalılar tarafından Uganda olarak adlandırılmış ve günümüzde de kullanımı da bu şekilde devam etmekte. 1950’li yıllarda sömürge sisteminden kurtulmak adına adımlar atılmış, partiler kurulmuş, ardından bir meclis oluşturulmuş. Yerel temsilciliklerde siyahi yerliler beyaz Avrupalılar kadar temsil hakkı elde ederek bölgede söz sahibi olmuşlar. 1958 yılında gerçekleştirilen ilk meclis seçimlerinde sonucu Uganda nüfusu milletvekillerini seçmiş. Uganda bayrağı, Afrika ülkesi Uganda’nın ulusal bayrağı. Çok eski Uganda Adalet Bakanı Grace Ibingira tarafından dizayn edilen bayrak, Uganda’nın 9 Ekim 1962’deki Birleşik Krallık’tan kazandığı bağımsızlığının ardından kullanılmaya başlanmış.

Ülke bayrakları arasında bayrak; bayrak modelleri sırasıyla siyah, sarı, kırmızı, siyah, sarı, kırmızı renklerinden oluşan, eşit büyüklükteki, altı yatay şerit ve ortadaki iki şeridin ortasında, beyaz, dairenin içerisinde, yan şekilde duran, yüzü bayrağın göndere çekilen tarafa doğru bakan ülkenin ulusal sembolü gri taçlı turna’dan (en:grey crowned crane) oluşmakta. Siyah renk Afrika halkını, sarı renk güneşi, kırmızı renk ise Afrika halkının kardeşliğini temsil etmekte. Efsaneye göre asilliğiyle tanınan Gri Taçlı Turna ise; Britanya’nın egemenliği dönemlerinde, Uganda ordusunun arması olarak kullanılmakta.