Türk Bayrağı

Türk Bayrağında Neden Ay ve Yıldız Var?

Ülkelerin bayraklarının anlamlarının değişim göstermekte olduğunu görebilirsiniz. Ülke bayrakları ülkelerin bağımsızlığını belli eden en büyük semboldür. Türk bayrağı ise ülkemiz için çok önemlidir ve çok büyük anlam taşımaktadır. Türk bayrağında neden ay ve yıldız var? Sorusu da bu evrede sıklıkla merak edilmekte olan noktaların içerisinde yer alıyor. Türk bayrağında bulunan ay ve yıldız ülkemiz açısından büyük bir semboldür.

turk-bayragi
turk-bayragi

Türk bayrağındaki beyaz ay yıldız neyi ifade eder? Sorusunun yanıtına bakacak olursak çok fazla anlama sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu noktada yer almakta olan genel düşünceler ise şu şekildedir:

  • Türk bayrağında yer almakta olan hilalin İslamiyet’i yıldızın ise Türklüğü sembolize ettiği düşünülüyor. Bayrağın zeminine yer alan kırmızı renk ise toprağa karışmış olan kanı vurgulamaktadır.
  • Bu noktada yer alan bir diğer görüşe göre ise; bayrakta yer alan ay yıldız Orta Asya’dan gelmekte olan Türklüğü, kırmızı rengi ise vatanı sembolize etmektedir.
  • Başka bir görüşte Türk bayrağının Osmanlı İmparatorluğu bayrağının değiştirilmiş hali olduğunu belirtmektedir.
  • Türk bayrağında yer almakta olan yarım ay yenilenmeyi, yıldız ise Türklüğü sembolize etme adına yer aldığı da düşünülmektedir.
  • Bu noktada bir diğer görüşe göre ise; savaşta şehit düşmüş olan askerlerin oluşturduğu kan gölüne ay ile yıldızın yansıması sonucunda oluşmuş olduğuna inanılmaktadır.

Bir diğer inanışa göre de; bayrakta yer alan yıldız demokrasi ve özgürlüğü, hilal ise İslam’ı temsil etmektedir.

Bayrağında Ay ve Yıldız olan Ülkeler

Ay ve yıldız sembolleri Türk bayrağı da dahil olmak üzere birçok bayrakta bulunmaktadır. Özellikle Müslüman ülkelerin bayraklarında çok fazla tercih edilmekte olduğunu görebilirsiniz. Hatta Osmanlı ve Selçuklu devletlerinde güneş, hilal ve yıldız sembolleriyle ilgili olarak genişlemesine yapılmış olan bazı araştırmalar da yer alıyor.

turk-bayraginda-ayyildizin-yorumu
turk-bayraginda-ayyildizin-yorumu

Türk Bayrağında Ay Yıldızın Yorumu

Türk bayrağının anlamı kısaca sizlere bilgi verdik. Bayrağın anlamı ve içeriğinde yer alan sembolleri hakkında yer alan farklı görüşleri belirttik. Türk bayrağının yorumlanması sırasında özellikle yer alan ay ve yıldızın üzerinde durulmaktadır. Ay ve yıldız sembollerinin kullanımı çok eskiye hatta insanlık tarihinin başladığı dönemlere kadar gidebilmektedir. Simgelerin yayılması ise Türk bayrağında kullanılmaya başlamasından sonra artış göstermiş durumdadır.