Bayraklar

Bayrağında Hayvan Resmi Olan Ülkeler

Ülkelerin bayraklarında farklı simgeler bulunmaktadır. Bazı ülkelerde sadece renk kullanılırken bazı ülkelerde hayvan figürleri yer almaktadır. Bayrağında hayvan resmi olan ülkeler ise kullanılan hayvanlardan ötürü ve sembollerden dolayı daha fazla dikkat çekmektedir.

 

arnavutluk-bayragi
arnavutluk-bayragi

Arnavutluk Bayrağı

Bayrağında hayvan figürü bulunan ülkeler arasında Arnavutluk’ta yer almaktadır. Arnavutluk konum olarak Adriyatik Denizi’nin kıyı bölümünde yer alıyor. Ülkenin bayrağının zemin rengi kırmızıyken üzerinde çift başlı olan kartal figürüne yer verilmiştir. Çift başlı kartalın kanatlarında bulunan telek sayısı ise ülkenin en önemli kahramanı ve yöneticisi olan İskender Bey’in ülkeyi yönettiği yıl sayısını belirtir.

andorra-bayragi
andorra-bayragi

Adorra Bayrağı

Adorra konum olarak İspanya ile Fransa’nın arasında kalmış bir ülkedir. Yüzölçümü olarak son derece küçük bir ülke olan Adorra, bayrağında bulunan renklerini bağımsızlık elde etmiş olduğu Fransa ve İspanya’dan alırken bayrağın ortasında ise Adorra Prensliği’nin arması bulunmaktadır. Bu armada da hayvan resmi olması dikkat çekmekte.

bhutan-bayragi
bhutan-bayragi

Bhutan Bayrağı

Bayrağında hayvan resmi bulunan ülkeler arasında Bhutan Krallığı da yer alıyor. Krallığın bayrağında ejderha figürü bulunmaktadır. Ejderha bayrakta pençelerinin arasında elmas tutmaktadır. Bu elmaslar ülkenin sahip olduğu zenginliği belirtirken ejderhanın ağzında yer alan hırıltı ise ülkeyi korumakta olan insanları temsil etmektedir. Bayrakta hakim olan turuncu ve beyaz renkleri ise dünyevi ve ruhani gücü temsil eder. Turuncu renkle ülkeyi yönetmekte olan hanedan ailesinin otoritesi belirtilir. Beyaz renk ise Budizm rengini temsil etmektedir.

bolivya-bayragi
bolivya-bayragi

Bolivya Bayrağı

Bolivya bayrağında yer almakta olan kırmızı renkli bölüm Bolivyalı olan askerlerin cesaretini belirtirken, sarı renk ülkenin yer altı zenginlerini, yeşil renk ise refah seviyesinin yüksekliğini belli etmektedir. Bayrağın ortasında ülkenin arması yer alıyorken aynı zamanda armanın tepesinde ise bir akbaba resmi yer almaktadır.

dominika-bayragi
dominika-bayragi

Dominika Bayrağı

Karayip bölgesinde yer almakta olan Dominika’nın bayrağının üzerinde 10 tane yıldız vardır ve bu yıldızlar umudu sembolize ederler. Papağan ise ülkenin ulusal kuşu sayılmakta ve yıldızların ortasında yer alıyor. Papağanın bayraktaki anlamının ise yüksek izleme noktalarındayken ülkeye gelen gemileri gözetlemekte olduğunun belirtilmesi anlamına gelmektedir.

ekvador-bayrağı
ekvador-bayrağı

Ekvador Bayrağı

Ekvador, muzlarıyla ve Galapagos Adası ile meşhur olan bir ülkedir. Ülkenin bayrağında yer alan kırmızı rengin anlamı; bağımsızlık savaşında şehir olan askerlerin kanın, sarı renk refahı ve mavi renk ise deniz ile gökyüzünü yansıtmaktadır. Armanın tepe bölümünde ise yalnızca Güney Amerika’da yer alan ve oraya özgü olan And Kondoru olarak bilinen Akbaba yer almaktadır.

fiji-bayragi
fiji-bayragi

Fiji Bayrağı

İngiliz Uluslar Topluluğu’ndan 2009 yılında çıkarılmış olan Fiji farklı yapıya sahip bir bayraktır. Bayrakta yer alan Britanya bayrağı eskiden bağlı olduğu Britanya’yı, mavi renk Pasifik Okyanusu’nu ve hayvan figürü olarak kullanılmış güvercin barışı sembolize etmektedir. Bu detaylar Fiji’de önceden yaşanan koloni zamanını da temsil eder.

meksika-bayragi
meksika-bayragi

Meksika Bayrağı

Bayrağında hayvan olan ülkeler arasında en fazla detaya sahip olan ülkelerden birisi; Meksika’dır. Bayrakta yer almakta olan yeşil renk umudu, kırmızı renk bağımsızlığı, beyaz renk ise dini temsil eder. Hayvan figürü hakkındaki efsaneye göre ise; Aztek kabilesi ilk defa Meksika’ya yerleşeceği sırada bir kaktüsün içerisinde yılan yiyen kartal görür ve sonrasında Meksika’ya yerleşme kararı verir. Bu efsaneden alıntılanarak bayrakta da bu figür kullanılmıştır.

moldova-bayragi
moldova-bayragi

Moldova Bayrağı

Moldova, II. Dünya Savaşı’na kadar Romanya’nın bir parçası konumundaydı. Ülkenin bayrağında da çok fazla detayın yer almakta olduğunu görebiliyoruz. Bayrakta kullanılmış olan eflak kartalının gagasında Ortodoksların Hristiyan haçı yer almaktadır. Ek olarak kartalın bir pençesinde asa diğer bir pençesinde ise zeytin dalı yer almaktadır.

karadag-bayragi
karadag-bayragi

Karadağ Bayrağı

Aynı Arnavutluk bayrağında olduğu gibi Karadağ bayrağında da sarı bir çerçeve kullanılmıştır. Bayrağın arka planı ise kırmızı renkli olarak hazırlanmıştır. Bayrakta yine çift başlı olan bir kartal bulunur. Bu kartalın göğüs bölümünde ise ülkenin arması bulunuyor.

sirbistan-bayragi
sirbistan-bayragi

Sırbistan Bayrağı

Görüldüğü gibi Balkan ülkelerinin bayrakları ağırlıklı olarak hayvan figürlerinden oluşmaktadır. Sırbistan da çift başlı kartal simgesini kullanmaktadır. Bu kartal beyaz renkli olarak tasarlanmıştır ve armanın üzerinde ek olarak Hristiyanlığı da sembolize etmekte olan bir taç işareti bulunmaktadır. Bayrakta beyaz, kırmızı ve lacivert renklerine yer verilmiştir.