Bayrak nedirBayraklarTürk Bayrağı

Türk Bayrağı Neden Önemlidir

Muhteşem Türk bayrağı
En güzel Türk bayrağı

Türk Bayrağı Neden Önemlidir?

 

Türk bayrağının Türk milleti için önemi ve anlamı her zaman çok derindir. Türk bayrağının oluşması, oldukça zorlu savaşlar sonucunda meydana gelmiştir. Genelleme yaparak şunu söyleyebilir ki; Tür bayrağının önemi, yüz binlerce şehidin toprağımız ve vatanımız uğruna mücadelesini simgelemektedir. Bunun için bayrak bizim için bir hayli önemlidir.

 

Türk bayrağı milletimizin şeref simgesi olan hilal ve yıldızı ile dünya ve ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyet’inin onurunu ve şerefini büyük bir inanç ile simgeleyen bayrak modelleri arasında olmaktadır. Peki Türk bayrağı neden önemlidir? Türk bayrağı vatanımızın ulusal değerlerini taşımaktadır. Geçmiş tarihlerde yaşadığımız savaşların ve cephelerde sürekli hür bir şekilde dalgalanan milletimizin şanlı ve şerefli bayrağı olmaktadır. İyi günde kötü günde her zaman her yerde bizi ülke bayrakları arasında şanlı ve şerefli bir şekilde vatanımızı temsil etmektedir. Türk bayrağının ülkemize önemini anlatmaya çalışacak olursak; kısacası bu gün Türk bayrağı uğruna şehit vermiş olduğumuz askerlerimizin tabutlarının üzerinde dahi Türk bayrağı örtülü olmaktadır.

Bu durum bayrağımızın önemini biraz olsun bize anlatmaktadır. Nasıl ki bayrağımız hastanelerde, okullarda ve bir çok kurum ve kuruluşlarda yer alıyorsa  hayatımızda da oldukça büyük bir yere sahip olmaktadır ve her daim göklerde dalgalanmaktadır. Bildiğiniz gibi bayrağımızın oluşma süreci aziz şehitlerimizin bedenlerinden akmış kanların bir arada toplanmasında ve o an yerde ki kanın üzerinde bir ışık parçası halinde görünmekte olan hilal ile yıldızın göz kamaştıran duruşuyla başlamıştır. Bunun yanında bugün şanlı ve şerefli bir şekilde Türk bayrağı göklerde dalgalanarak kendine yer bulmaktadır. Türk bayrağı devletletin ve milletin halkını sembol olarak gösteren bir değerdir.

 

Ayrıca Türk milletinin birlik ve beraberliğini de temsil eden her zaman önemli kutsal manalar ve değerler taşıyan bir varlıktır. Bunun yanı sıra hiç bir bayrağın rengi ve şekli rastgele meydana gelmemiştir. Türk bayrağı milletimizin ve ülkenin varlığı ile bağımsızlığını temsil etmektedir. Türk bayrağının üzerindeki al renk şehitlerimizin kanlarını üzerinde ki hilal ve yıldız da bir efsaneye göre cephede şehit olan askerlerimizin kanının birikimi üzerinde gökyüzünde ki yıldız ve hilalin yansımasından dolayı Türk bayrağının oluştuğu yönünde olmaktadır.

Bir yanıt yazın