Festivaller

Oktoberfest Almanya ( Ekim Festivali )

Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim FestivaliAlmanya‘nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen, 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih kentindeki en ünlü olaydır.

Oktoberfest Nerede Yapılıyor

Oktoberfest Almanya’da Bavyera eyaletinin Münih kentinde yapılmaktadır. Oktoberfest 2020 yılı etkinlikleri Covid19 salgını sebebi ile iptal edilmiştir. Festival, genellikle Almanlarca kısaca “d’ Wiesn” ya da “d’Waasn” olarak söylenen Theresienwiese (Therese Alanı) isimli yerde yapılmaktadır.

Oktoberfest Ne Zaman Yapılıyor

Oktoberfest Ekim ayının ilk pazar gününüde içine alacak biçimde organize edilmekteydi. Alman devletçiklerinin birleşmesinden sonra festivalin programı değiştirilmiş ve eğer ekim ayının ilk pazarı ayın 1’ine ya da 2’sine denk geliyorsa festivalin süresi ayın 3’üne yani Almanya Birleşme Günü kutlamalarına uzatılmaktadır.

Oktoberfest Nasıl Bir Festival

Oktoberfest dendiği zaman akla ilk gelen şey tabiki biradır. Münih belediye başkanının Oktoberfest için hazırlanmış büyük ahşap bir bira fıçısına çeşme çakması ile başlar. Almanlar bu eylemi “O’zapft is!” (Bavyeraca: “Çeşmelendi!”) biçiminde seslendirirler. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Bu bira Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk Maß Bavyera Başkanına ikram edilir. Sadece Münihli bira üreticilerinin bu özel birayı sunmalarına izin verilir ve bu sunum adı Bierzelt olan binlerce kişinin sığabileceği devasa çadırlarda yapılır.