AsyaFestivallerTayland

Naga Ateş Topu Festivali – Naga Fireballs Festival

Naga Ateş Topu Festivali – Tayland’ın En Gizemli Festivali

Naga Fireball festivali, Tayland’da kutlanan eşsiz ve büyüleyici bir festivaldir . Bu festivalde insanlar, gökyüzüne yükselen parlayan kırmızı ‘ateş toplarına’ şahit olmak için Mekong nehrinin belirli bir 250 km’lik kısmında toplanıyor. Görülen ateş topu sayısı yüzler ile binlerce arasında değişebilir. Yerel halk bu fenomeni nehirde yaşadığına inandıkları dev bir yılan olan efsanevi ‘Phaya Nak’a bağlıyor.

Naga Ateş Topu Festivali 2020 Tarihleri

2020 yılı için festivalin 23 Ekim’de başlaması bekleniyor.  Bu fenomen, ‘Budist Lent’ döneminin sonunda veya bittikten sonra ortaya çıkar. Bu genellikle her yıl Ekim ortasından sonlarına ve Kasım ayının başlarında görülür.

Naga Ateş Topu Festivali Nerede Yapılacak?

Festival, Tayland’ın kuzeyindeki Mekong Nehri boyunca uzanan iki komşu kasaba Phon Phisai ve Nong Khai’de bir haftadan fazla sürecek.

Mekong Nehri Kuzey Tayland’ı Laos’tan ayırır ve yerli halk bu nehirde Naga adında daha üstün nitelikli efsanevi bir yaratığın yaşadığına inanır. Bu dişi yaratık nehri ve kıyı boyunca kırsal bölgelerdeki yaşamı korur. Her yıl Budist Perhizinin sonunda burada bir olay meydana gelir. Nehirden, küçük kıvılcımlardan büyük ateş toplarına kadar çeşitli büyüklüklerde alev topları fışkırarak gökyüzüne fırlar. Buna Mekong ışıkları da denir ve yerli halk bunun Naga’nın bir lütfu olduğuna inanır. İster inanın ister inanmayın, geceleyin nehir boyunca izlenmesi gereken muhteşem bir manzaradır.

Naga Ateş Topu Festivali nedir?

Naga Fireballs fenomeni, efsane ve bilimle örtülü göz kamaştırıcı bir manzaradır. Ekim ayının sonlarında veya Kasım ayının başlarında, Mekong Nehri’ndeki sudan hızla yükselen binlerce kırmızı parlayan küre, ince havada kaybolmadan önce birkaç saniye karanlık gökyüzünü aydınlatır. Bu queer oluşumu uzun zamandır bilim adamlarının ve yerlilerin ilgisini çekmiştir. Her ikisi de bu konuda fikirlerini oluşturdu. Yerliler, ışıkların doğaüstü olduğuna inanıyor ve bu nedenle Naga Dancing Fireballs (yerlilerin fenomeni dediği gibi) adı geliyor. Öte yandan, bilim adamları hala kesin bir açıklama bulamadılar, ancak nehrin altındaki patlamalara neden olabilecek birkaç teorileri var.

  1. Bilim adamlarının Naga Fireballs için farklı açıklamaları var. Bunlardan biri, ateş toplarının yeraltındaki organik materyalin ayrışması nedeniyle metan cepleri oluştuğunda oluşan bataklık gazı olmasıdır. Sıkışan metan en sonunda yüzeye ulaşır ve oksijen bakımından zengin hava ile temas eder, bu da kendiliğinden bir tutuşma ve insanların Naga Fireballs adını verdiği kısa bir alev patlamasıyla sonuçlanır.
  2. Bu tuhaflıkları inceleyen bir bilim adamı olan Dr. Manos Kanoksilp, böyle bir olayın gerçekleşmesi için Dünya’nın, güneşin ve ayın hassas bir şekilde hizalanmasının gerekli olduğunu teorileştiriyor. Ve Mekong nehri, bunun Tayland dışında başka hiçbir yerde olmamasının ana nedeni olan gerekli koşulları sağlıyor.
  3. Bataklık gazı teorisi gibi, birçok kişi ateş toplarının nehrin bataklık ortamı tarafından üretilen yanıcı bir gazın (fosfin) bir sonucu olduğuna inanıyor. Bu, Tayland Bilim Bakanlığı tarafından yürütülen bir deneyde de kanıtlandı.
  4. Fosfin insan yapımı bir gazdır ve dikkatlice yönetilen bir kimyasal işlemle çeşitli endüstriyel amaçlar için üretilir. Bu nedenle, sürecin doğal olarak nasıl gerçekleştiği oldukça belirsizdir.
  5. Ayrıca, ateş toplarının, nehre elektrik boşaldığında oluşan, serbest şekillenen bir plazma küresi olduğunu iddia eden bilim adamları da var.

Şimdilik, fenomene neyin sebep olduğu net değil, ancak bu kesinlikle insanları güzel olayları kutlamaktan ve takdir etmekten alıkoymuyor. Bu nedenle, büyülü ateş toplarının, Vassa’nın sonunu onurlandırmak için bir yeraltı yılanı uyanışının işi olduğuna ya da metanın hava ile karışmasının bir sonucu olduğuna inanmanızın bir önemi yok, Naga Ateş Topu festivalinin ve eşlik eden neşeli bunu yapmak ender görülen ve dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen bir şeydir.