AfrikaBayraklar

Namibya Bayrağı

Namibia

Namibya Bayrağı

Namibya bayrağı 21 Mart 1990 de Mozambik tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Namibya Bayrağını resmi olarak Mozambik kullanmaktadır. Bayrak Frederick Brownell tarafından tasarlanmıştır. Afrika kıtasında bulunur.Namibya bayrağının üzerinde Mavi, sarı, beyaz,kırmızı ve yeşil çapraz şeritler ile güneş bulunur ve Namibya üzerindeki renkler ise;Mavi, sarı, beyaz,kırmızı ve yeşil dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 22°33’49.7″S 17°04’26.7″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

 

 

 

Namibya Bayrağı
Ülke Namibya
Kullananlar Mozambik
Kabul Tarihi 21 Mart 1990
Tasarlayan Frederick Brownell
Kullanılan renkler Mavi, sarı, beyaz,kırmızı ve yeşil
Buluna Simgeler Mavi, sarı, beyaz,kırmızı ve yeşil çapraz şeritler ile güneş
Kıta Afrika

 

 

 

 

Namibya Bayrağı

 

Birleşmiş Milletler, 1973 yılında Güney Batı Afrika Halk Örgütü’nü (SWAPO) Namibya halkının resmî temsilcisi olarak tanıdı. Namibya, bu dönemde Güney Batı Afrika olarak Güney Afrika yönetimi altında kaldı. Güney Afrika, meydana gelen iç şiddetten sebep 1985 yılında Namibya’da geçici yönetim kurdu. Namibya, 1990 yılında Güney Afrika’dan (1994 yılına kadar Güney Afrika kontrolü altında kalan Walvis Bay ve Penguin Adaları hariç) tam bağımsızlık ilan etti. Namibya 2,1 milyon nüfusa sahip, istikrarlı çok partili bir burjuva parlamenter demokrasidir. Tarım, hayvancılık, turizm, mücevher elması, uranyum, altın, gümüş ve baz metaller dahil olmak üzere madencilik, Namibya ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. Kurak Namib Çölü’nün varlığı göz önüne alındığında, dünyada çok az yoğunluklu nüfusu bulunan ülkelerden biridir. İsmini ülke topraklarının büyük bir bölümünü kaplayan Namib çölünden almaktadır.

 

Ülke bağımsızlığını kazandığı dönemde, ülke içerisinde yaşayan birçok etnik grup, ayrıma, dışlanmaya neden olmaması adına ülkenin tarafsızlığını yansıtacak bir isim olması yönünde fikirler beyan edilmiş, sonucunda Namib çölünden yola çıkarak bu isimde karar alınmıştır. Ülke yine aynı gerekçelerle bağımsızlığı kazandığında ülkenin resmi dilini İngilizce olarak beyan edilmiştir. Namibya bayrağı, ülke bayrakları arasında, günümüzde kullanılan haliyle ülkenin bağımsızlığını kazandığı 21 Mart 1990 tarihinde kabul edilerek göndere çekilmiştir.

Bayrak modelleri, göndere çekilen sol alt köşeden başlayarak dalgalanan taraftaki sağ üst köşeye doğru uzanan ve bayrağı iki bölüme ayıran kalın kırmızı bir şeritten ve bu şeridin sol üst ve sağ alt bölümde oluşturduğu üçgenlerden oluşmaktadır. Çapraz olarak bayrağı ikiye ayıran şerit kırmızı olup halkın kahraman davranışlarını ve iyi olan herkes için eşit bir gelecek için ortak iradeyi temsil etmektedir. Sol üst bölüme rengini veren mavi gökyüzünü, kıyısının bulunduğu Okyanusu, zengin su kaynakları ve topraklarına yağan yağmurları sembolize ederken, sağ alt bölüme renk veren yeşil ise ülkenin bitki örtüsünü ve topraklarının verimliliğini ifade etmektedir. Kırmızı şeridi mavi ve yeşil bölümlerden ince bir şerit ile ayıran beyaz renk birliği, barış içerisinde birlikte yaşamayı temsil etmektedir. Sol üst tarafta bulunan mavi yerin ortasında, göndere yakın 12 ışınlı bir güneş bulunmaktadır. Güneş yaşamı ve yaşama sevincini sembolize ederken, 12 ışın ülkede bulunan etnik grupları lanse etmektedir bu bayrak.