AsyaBayraklar

Kuzey Kıbrıs Türkiye Bayrağı

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türkiye bayrağı 07 MArt 1978 de Kuzey Kıbrıs Türkiye tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Kuzey Kıbrıs Türkiye Bayrağını resmi olarak Kuzey Kıbrıs Türkiye kullanmaktadır. Bayrak 1984 Meclisi tarafından tasarlanmıştır. Asya kıtasında bulunur.Kuzey Kıbrıs Türkiye bayrağının üzerinde iki kırmızı yatay şerit, ortada büyük beyaz yatay şerit, hilal ve yıldız bulunur ve Kuzey Kıbrıs Türkiye üzerindeki renkler ise;Kırmızı, beyaz dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 35°11’28.4″N 33°21’50.4″E dir. daha detaylı olarak…

Kuzey Kıbrıs Türkiye Bayrağı
Ülke Kuzey Kıbrıs Türkiye
Kullananlar Kuzey Kıbrıs Türkiye
Kabul Tarihi 07 MArt 1978
Tasarlayan 1984 Meclisi
Kullanılan renkler Kırmızı, beyaz
Buluna Simgeler iki kırmızı yatay şerit, ortada büyük beyaz yatay şerit, hilal ve yıldız
Kıta Asya
Coğrafi koordinat 35°11’28.4″N 33°21’50.4″E

 

Harita

 

Kuzey Kıbrıs Bayrağı

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yapı bakımından oldukça farklı bir devlet yapısına sahip olmaktadır. Ülkeyi temsil etmekte olan noktaya bakıldığı zaman iste Türkiye Cumhuriyeti ile bağımlı olarak devlet yapısına ait olduğu görülüyor. Ülkenin özerk hali ise 1974 yılında barış harekatı sonucunda kazanılmış olmaktadır. Dünya devletlerinin bir dönem dikkatini çeken ve bu anlamda da büyük kayıplara da neden olmuş bu hareket neticesinde Türkiye Cumhuriyet, burada bir devlet olarak kazançlı çıkmıştır. Kuzey Kıbrıs bayrağı nın anlamı ise bu noktada oldukça büyük değer kazanmış olmaktadır.

 

Bayrak tam anlamıyla Türkiye Cumhuriyeti bayrağına bezeyen bir şekilde yapılmış olmaktadır. Beyaz ve kırmızı renklerin hakim olduğu bir bayraktır. Bayrağın hemen ortasında ise Türkiye bayrağı gibi ay ve yıldız bulunan bir bayrak modeli dir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı, Kıbrıs Barış Harekatı ile 1974 yılında yapılarak bunun hemen ardından da yine 7 Mart 1984 yılı itibariyle bitmesi ve bu ülkede bir cumhuriyet ilan edilmesi üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu sayede ise bayrağı ülke bayrakları arasında yerini almıştır. Bu bayrak modeli ise kendi meclisi tarafından onaylanan bir bayrak olmuştur. Bunun yanı sıra bayrağın asılması ise asılma şartlarına sahip olmaktadır. Fakat bundan önce bayrakların renkleri hakkında konuşulacak olursa, altta ve üstte kırmızı şeritler çekilmiş bulunur. Bunun tam ortasında ise beyaz zemin üzerinde bulunmakta olan ay ve yıldız ise yine dökülen kanların bir ifadesi anlamında kendine yer bulur. Burada bulunan insanlar için gerçek bir önem arz eden bayrak kanunlar ile korunmaya sahip olmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağının açıklaması ise; bayrak olarak yatay asılma şekli hilal mutlaka sola ve yıldız ise sağa gelecek şekilde asılma zorunluluğundadır.

 

Fakat dikey olarak asılacak olursa bayrak bunun için hilal üstte ve yıldız ise alta gelecek şekilde kurula bağlı olarak asılmış olmalıdır. Ayrıca ülkenin bayrağı ise Lefkoşa bölgesine bakan bir taraf olan Beşparmak Dağları üzerine Taşkent köyü yakınlarına çizilmiş olmaktadır. Bu arada bulunan bayrak resmi de tam 12 futbol sahası büyüklüğünde olmak üzere çizilmiş bulunmaktadır.