AsyaBayraklar

Kuzey Kore Bayrağı

Kuzey Kore

Kuzey Kore

Kuzey Kore bayrağı 8 Eylül 1948 de Kuzey Kore tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Kuzey Kore Bayrağını resmi olarak Kuzey Kore kullanmaktadır. Bayrak Sovyetler Birliği tarafından tasarlanmıştır. Asya kıtasında bulunur.Kuzey Kore bayrağının üzerinde iki mavi şerit, büyük kırmızı şerit, beyaz daire ve kırmızı yıldız bulunur ve Kuzey Kore üzerindeki renkler ise;Mavi Beyaz ve Kırmızı dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 39°02’20.5″N 125°45’37.1″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

Kuzey Kore Bayrağı
Ülke Kuzey Kore
Kullananlar Kuzey Kore
Kabul Tarihi 8 Eylül 1948
Tasarlayan Sovyetler Birliği
Kullanılan renkler Mavi Beyaz ve Kırmızı
Buluna Simgeler iki mavi şerit, büyük kırmızı şerit, beyaz daire ve kırmızı yıldız
Kıta Asya

 

 

Harita

 

Kuzey Kore Bayrağı

Kuzey Kore bayrağı, aslında sadece desenleriyle bile açık propaganda yapabilen ülke bayrakları arasında sayılır. Bayrak modelleri göz önüne alındığında, en çok göze çarpan bayraklardan biridir. Bayrak, eğer bir ülke için önemliyse, ki önemlidir, bu önem Kore’nin kuzeyi için apayrı bir anlama sahiptir. Bu anlam, kimi zaman Amerika’ya karşı direnişte anlamını bulur, kimi zaman ise Mayıs’ın 1’inde ses olmaktır sesi olmayanlara. Ancak uluslararası alanda bu konuma erişebilmek kolay değildir. Nice bedeller ödemek, sadece kendi ulusu için değil, başka uluslar için de tehlikeleri göze alabilmek gerekir. Bu noktada halkın iradesi çok önemlidir. Çünkü bayrakları bayrak yapan, evet üstündeki kandır ama neticede önce bu iradedir.

Önce ülke tarihine bir bakmak gerekir elbette. Resmi adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti olan Kuzey’in incisi Kore’nin temellerindeki ideoloji, Marksizm-Leninizm ve Demokratik Kore’nin kendi ideolojisi olan Juche’dir. 9 Eylül 1948 de kurulan devlet, 1910-45 yılları arasında Japon işgalini def etmiş ve bir de bölünme yaşamıştır. Günümüze kadar devam eden bölünme, Kuzey’in tüm girişimlerine rağmen çözüme kavuşturulamamıştır. Kuzey tarafı, 1948 yılında sosyalizmi benimsedi. Bölgede istediklerini alamayan emperyalizm ise ideolojisinin hâkim olduğu Güney tarafından Kore’nin bir çıkarmada bulundu ve bununla birlikte de Kore Savaşı başlamış oldu. Doğu Bloğu ülkeler, haklı olarak Kuzey’in yanında olurlarken, başını emperyalizmin çektiği blok içinde yer alan Türkiye, Güney’den taraf oldu. 1953 yılına kadar süren savaşta, yaklaşık olarak bir buçuk milyon insan, hayatını kaybetti. Devletin, planlı ve sistemli bir şekilde varlığını sürdürdüğü Kuzey’de halk, liderlerinden ve iktidardaki Kore İşçi Partisi’nden son derece memnun.

Kuzey’in şimdiki kullandığı bayrak 8 Eylül 1948 yılında çıkarılan yasa ile ülkenin resmî bayrağı olmuştur. Beyaz çember içindeki kızıl yıldız komünizmi, kızıl zemin devrimciliği ve vatanseverliği, mavi renklerden oluşan şeritler dünyanın, bağımsızlığı, barışı ve kardeşliği için mücadele eden halkları, beyaz şeritler ise, Kore ulusunun tarihe yayılan kültürel birikimini ifade eder. Nihayetinde bu bayrak, yalnız şimdinin ve sadece Kore halkının değil, bütün bir tarihin ve dünya halklarının bayrağıdır aynı zamanda.