AmerikaBayraklar

Küba Bayrağı

Küba

Küba Bayrağı

 

 

Küba bayrağı 20 Mayıs 1902 de Küba tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Küba Bayrağını resmi olarak Küba kullanmaktadır. Bayrak Narciso López ve Miguel Teurbe Tolon tarafından tasarlanmıştır. Amerika kıtasında bulunur.Küba bayrağının üzerinde Eşkenar üçgen, Yıldız, mavi ve beyaz yatay şeritler bulunur ve Küba üzerindeki renkler ise;Kırmızı, Beyaz ve Mavi dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 23°06’27.3″N 82°21’46.1″W dir. daha detaylı olarak…

 

 

Küba Bayrağı
Ülke Küba
Kullananlar Küba
Kabul Tarihi 20 Mayıs 1902
Tasarlayan Narciso López ve Miguel Teurbe Tolon
Kullanılan renkler Kırmızı, Beyaz ve Mavi
Buluna Simgeler Eşkenar üçgen, Yıldız, mavi ve beyaz yatay şeritler
Kıta Amerika

 

 

Harita

 

Küba Bayrağı

Bağımsız her devletin bir bayrağı bulunur. Ancak bayrağı bulunan her devlet gerçekten bağımsız mıdır? Bir bayrağı olması, ülkelerin bağımsız olmasına bir ölçüt olabilir mi? Bu yazıda, bağımsızlığı hem bayrağında hem de ruhunda taşıyan bir “ekolden” bahsedeceğiz:

Küçücük bir ada ülkesi. Ama dev gibi bir yürek ve cesur bir halk. Kendisini ve üretim araçlarını teslim etmeme kararlılığı ile, mücadelenin, iktidarı almakla bitmediği bir savaş alanı aynı zamanda. Belki de sömürge olarak geçirdiği yıllardan sonra “artık yeter” nidasıdır belki de şu anda Küba’dan duyulan ses. 28 Ekim 1492’de, Kristof Kolomb’un adaya ayak basmasından itibaren sömürgedir aslında Küba. İşgal öncesi, kendi kabileleri arasında barışçıl ilişkiler kurulmuştur ama, “beyaz adam” tüm ilişkileri altüst eder. Kolomb bu güzel ada ülkesinde İspanya adına hak iddia etmiştir. Elbette bu hak iddia etme yalnız söylemde kalmıyor, halk kıyıma uğruyordu. O zamandan başlayan zulüm yıllar boyu sürmüş ve nihayet Batista diktatörlüğüne kadar gelmiştir. Burada önemli olan, emperyalizme karşı bayrak olabilmektir. Bu görevi ise Fidel Castro ve ekibi üstlenmiş, ülkeyi sömürüden kurtarmışlardır. Küba bayrağını, diğer ülke bayrakları arasında saygın bir konuma oturtan da işte bu iradedir. Küba, bayrak modelleri açısından ise hem Amerikan bayrağını andırması hem de Amerikancılıkla taban tabana zıt olmasıyla da farklı bir konum kazanmaktadır. Bu konumu biraz da Sovyetlere borçludur aslında Küba. Kendisini sıkıştıran Amerikan emperyalizmine karşı, Küba’ya dost elini sadede SSCB uzatmıştır.

Mavi beyaz çizgilerden ve beş köşeli yıldızdan oluşan bayrak, hala tarihi bağımsızlık iddiasını taşımaktadır. Ancak bu bayrağın tarihi de ülke halklarının kaderiyle birlikte değiş, şimdiki haline gelmiştir elbette. Küba bayrağı ilk kez 1898 tarihinde İspanya sömürgesinden kurtulmasıyla kullanılmaya başlanmıştır. O günden bugüne de bağımsızlık sembolü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Küba’nın bu bağımsızlıkçı duruşu diğer ülkelere de timsal olmuş, Küba, uluslararası birçok girişimde barış elçiliği yapmış ve hala da yapmaktadır. Küçük bir ada ülkesi, büyük başarılara imza attı ve hala da atıyor. Yapılması gereken, köstek değil, destek olmaktır.