AvrupaBayraklar

İzlanda Bayrağı

İsland

İzlanda Bayrağı

İzlanda bayrağı 1944 de İzlanda tarafından kullanılmaya başlanmıştır.İzlanda Bayrağını resmi olarak İzlanda kullanmaktadır. Bayrak Matthías Þórðarson tarafından tasarlanmıştır. Avrupa kıtasında bulunur.İzlanda bayrağının üzerinde Mavi zemin üstüne köşeye kadar uzanan üst üste beyaz ve kırmızı haç bulunur ve İzlanda üzerindeki renkler ise;Mavi, Beyaz ve Kırmızı dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 64°07’26.3″N 21°48’55.2″W dir. daha detaylı olarak…

 

 

İzlanda Bayrağı
Ülke İzlanda
Kullananlar İzlanda
Kabul Tarihi 1944
Tasarlayan Matthías Þórðarson
Kullanılan renkler Mavi, Beyaz ve Kırmızı
Buluna Simgeler Mavi zemin üstüne köşeye kadar uzanan üst üste beyaz ve kırmızı haç
Kıta Avrupa

 

Harita

 

 

 

İzlanda Bayrağının Tarihçesi

İzlanda ülkesinin bayrağı, mavi zemih üzerine beyazla sınır çizgileri belirlenmiş olan kırmızı İskandinav çarpının konulması şeklinde oluşum göstermiştir. Ayrıca çarpının dikey olan şeridi bayrağın merkezinin sol tarafında kendisine yer bulmaktadır. Bayraktaki çarpı (çaprazlık) görünümü İzlanda’nın İskandinavya bağlantısını bir nevi sembol etmektedir. Bunun yanında İzlanda Bayrağı Matthias Thordarson tarafından dikkat ve özenle düzenlenmiş ve kedisine ülke bayrakları arasında yer bulmuştur. Matthias Thordarson ise bayrakta bulunan renkleri şu şekilde ifade etmektedir; beyaz renk: buzu ve karı simgeler, mavi renk; dağları simgeler ve kırmızı ise İzlanda’nın volkanik olan yönü ile ateş kırmızısını temsil etmektedir. Bunun yanı sıra mavi ve beyaz ülkenin geleneksel renkleri olarak bilinmektedir. İzlanda bayrağı, Norveç bayrağının ters bir modeli olarak bilinir ve İzlanda’nın atalarının Norveç ile olan bağlantısını insanlara yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra, Danimarka bayrağında, beyaz ve kırmızı renkleri de içermektedir.

 

İzlanda bayrağının tarihçesine bakacak olursak; İzlanda bayrağı, 1915 yılının 19 Haziranın da kabul edilmiş olmaktadır. Danimarka Kralı ise 1913 yılında, esas olarak, bir ulusal bayrağının olmasının gerektiğini kabul etti ve onayladı. Bu sayede bayrak modelleri nin tasarımı için ilk adımların atılmasını sağlamış bulundu. İzlanda bayrağı ise 1913 yıllarından bu yana gayri resmi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra İzlanda bayrağı, İzlanda’nın 1918 yıllarından sonra kendi kendini yöneten bir devlet haline gelmesinden sonra ve 1944 yılında bağımsız bir cumhuriyet olmasından bu yana hiç bir değişiklik göstermemiştir. İzlanda da bulunmakta olan yasalara göre bayrağı kullanmak bazı ciddiyetler içermektedir. Bundan dolayı bayrağı kullanırken bazı kurallara uymak gerektiği ve bunun yanı sıra İzlanda bayrağının en iyi şartlarda korunmasını veya kullanılması gerektiğini görmekteyiz.

 

Ayrıca bulunmakta olan bu yasalar, İzlanda bayrağına karşı herhangi bir fiziksel yada sözlü ve bir saygısızlığı bulunan kişi yada kişilere en az 1 yıla kadar hapis cezası verilir. Bunun yanı sıra ek olarak para cezalarının da verilebildiği bilinmektedir. İzlanda da bayraklar gece yarısından sabah yedi sularına kadar ve ayrıca gün batımından sonra göğe çekilmemesine oldukça dikkat edilmektedir. Buna karşı, bayrak önemli günlerden yani cenazeler, açık bir kurul yada toplantı içeren daha doğrusu resmiyet gerektiren durumlarda gece yarısını geçmemek şartı ile bu törenler bitene kadar bulunan kurallar dışına çıkılabilir.