AsyaBayraklar

İran Bayrağı

İran İslami Cumhuriyeti

İran Bayrağı

İran bayrağı 29 Temmuz 1980 de İran tarafından kullanılmaya başlanmıştır.İran Bayrağını resmi olarak İran kullanmaktadır. Bayrak İmam Humeyni tarafından tasarlanmıştır. Asya kıtasında bulunur.İran bayrağının üzerinde Yeşil, beyaz ve kırmızı yatay şeritler bulunur. Ayrıca 22 defa “Allahu ekber” ve Ortada “Allah” kelimesini içeren logo (sivil versiyonda bulunmaz) bulunur ve İran üzerindeki renkler ise;Yeşil, Beyaz ve Kırmızı dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 35°41’43.2″N 51°23’34.4″E dir. daha detaylı olarak…

 

Harita

 

 

İran Bayrağı
Ülke İran
Kullananlar İran
Kabul Tarihi 29 Temmuz 1980
Tasarlayan İmam Humeyni
Kullanılan renkler Yeşil, Beyaz ve Kırmızı
Buluna Simgeler Yeşil, beyaz ve kırmızı yatay şeritler bulunur. Ayrıca 22 defa “Allahu ekber” ve Ortada “Allah” kelimesini içeren logo (sivil versiyonda bulunmaz)
Kıta Asya
Coğrafi koordinat 35°41’43.2″N 51°23’34.4″E

 

İran Bayrağı ve Anlamı

 

Barış ve savata işaretler ile semboller İran bayrağı ve anlamı için oldukça dikkat çekici olmaktadır. Bu sembollerin başında ise güneç ve aslan gelir. İran bayrağı ilk olarak Nasrettin Şah kaçar döneminde 3 renk olarak ortada çıkmıştır. Aslan kılıç ve arkasında gün doğumu gerçekleşen bir simgesi vardır. Her bir renk ise ayrı bir ilgi taşıyordu. Bayrak yeşil renk İslamiyeti, kırmızı renk cesareti ve beyaz renk ise barışı ifade etmektedir. İran milli marşı da ilk olarak Şah Muzaffer Edin Kaçar döneminde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu marş 1933 yılına kadar kullanılmıştır.

 

Daha sonra ulusal marş ve Şahlar şahı olan Yaşar Selamettin adlı marşı 1979 yılına kadar kullanmıştır. Bu marş ise Bijan Teraki tarafından yazılmış ve Müzisyen Fransiz Dimir tarafından da beslenmiş olmaktadır. 11 şubat 1979 tarihinde İran devrimi gerçekleşmiştir ve Ehlevi Muhammet Rızanın iktidarı da 1978 ve 1979 yılları arasında Fransa da devrim ile sona ermiştir. İslam devrimi daha önce bayrak kullanılmış işaret ve sembolleri kaldırma kararı almıştır. Daha sonra geriye sadece kırmızı yeşil ve beyaz renk kalmaktadır. Yeni sembol ise Hamid Nedimi tarafından şekillendirilmiş olmaktadır. 1980 yılında da kendisi tarafından onaylanmıştır. Bayrağın ortasındaki beyaz şerit üzerinde 4 hilal ve bir kılıçtan oluşmaktadır. Kılıç ile birlikte 4 hilal ve kılış Allah kelimesini oluşturmaktadır. Buda İslam ülke bayrakları arasında kendisine yer bulmasını sağladı. Bunun ile birlikte içerisinde kelim-i Şahadet’in yarısı olan la İlahe İllallah içermektedir. Kılıç devletin gücünü ve sağlamlığını sembol haline getirirken, sembolün özellikle lale şeklinde olmasına önem vermiş olmaktadır. Eski İran efsanelerine göre lalenin özel bir anlamı bulunmaktadır. Çünkü onlara göre lale sadece şehitlerin kanı ile büyümektedir. Bundan sonra da vatan severliğin sembolü sayılmaktadır. İran’da şahın düşmesinden sonra halkın dilinde Ey İran diye bir marş dolaşmıştır. Bu marş ise 1946 yılında Hüseyin tarafından yazılmıştır. Daha sonra ise bu marş halk arasında yayılmış ve İran milli marşı olarak kalmıştır. İslam devletinden sonra bayrak da bazı değişiklikler yapılmıştır.