Bayraklar

İtalya Bayrağı

İtayla yarım adası olarak belirlenmiş olan bölgede yaşayan insanlar, antik çağların dahi rotasını belirlemiş insanlar olduğunu bilmek bir hayli güç. İtalya’nın Büyük Yunan Kültürü ve Etrüsklerle nefes almaya başlayan devlet biçimi, Roma İmparatorluğu ve Roma Cumhuriyeti ile günümüzde hala devam etmektedir. Bir zamanlar Akdeniz’in tamamına hâkim olan İtalya, Akdeniz yöresinden sanat, kültür ve felsefeyi Avrupa’ya taşımıştır. Ortaçağ ve Yeniçağ süreleri boyunca oba devletler tarafından yönetilen İtalya, 1861 yılına kadar asla çağdaş bir devlet anlayışına geçememiştir. NATO gibi örgütlerin kuruluşuna destek vermiş ve kuruldukları günden bu yana üyeliği devam etmektedir. Ayrıca Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İtalya, bugün pek bir şey üretememektedir. Karnaval, eğlence ve alkol bakımından zengin olan ülkenin gayri resmi hiçbir yatırımı yoktur.

italya-bayragi
italya-bayragi

Tarih Öncesi Dönemleri

Milattan Önce 8000 yılına ait olduğu araştırmalar sonucu belirlenen kayaların üzerine oyulan resimler de kayaların üzerlerinde o zamanlar İtalya anlamına gelen Abruzzo kelimesi görülmektedir. Kavimler tarihinden gelen İtalya’nın Milattan Önce 9000’li yıllara kadar uzandığı düşünülmektedir. Sabinler, Samnitler ve Umbriler gibi kavimlerden gelen İtalya’nın adı resmi olarak ilk defa Roma İmparatorluğu döneminde İtalya olmuştur. Caesar Augustus gibi bir lider olmasa idi bugün İtalya diye bildiğimiz Sosyal demokrat ve antipatik Cumhuriyet anlayışı olmayacaktı. Kayalara oyulan resimlerden bulunduğumuz günlere kadar gelebilen bir anlayış, yaklaşık 8.000 yıllık bir geçmiş bugün ülke olarak üretememenin cezasını çekmektedir. Son yıllarda yaşanan ekonomik dar boğazlık ve ihracatın gerçekleşmemesi ile iyice köşeye sıkışan İtalya, son seçimlerden sonra biraz daha yukarı doğru grafik çizmeye başlamıştır.

italya-bayragi
italya-bayragi

İtalya Bayrağı

Hemen hemen hepsi birbirinden esinlenerek tasarlanan klasik Avrupa bayraklarından bir tanesine sahip olan İtalya bayrağı, İtalya’nın bayrağı hakkında bilgi, İtalya bayrağı hangi renk gibi sorularınızın yanıtlarını buluyor olacaksınız. İtalya bayrağının tarihçesine göre 1796 yılında Napolyon Bonapart’ın İtalya kuzeylerinde bölgelerini işgal etmesi üzerine o sırada Fransız bayrağından esinlenen Bonapart, İtalya bayrağının tıpkı Fransız bayrağına benzemesini istemiş. Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerinden oluşmakta olan ilk bayrak 7 Ocak 1797 yılında İtalya bayrağı resmi olarak tasarlanmıştır. Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan bu bayrağın orta kısmında silah simgeleri yer almaktadır. Dönemin antik tasarımını hala vurgulayan bayrak günümüzde hala kullanılmaktadır. Silah sembolleri ile süsleme yapılan İtalya bayrağının toplam eyaletlerini simgeleyen 4 ok bulunmaktadır. 1802 yılında resmi olarak Cumhuriyet anlayışına geçe n İtalya, bayrak tasarımını değiştirmiş ve iç içe geçen eş kenar karelerden oluşan bir tasarım ile renk bulmuştur. Napolyon Bonapart’ın İtalya’yı fethinden sonra kendini Fransız imparatoru olarak ilan eden ve ilk defa taç giyen Bonapart, Fransa’yı Cumhuriyetten krallığa döndürmüştür.

Yine bir bayrak tasarımı değişimi yapılarak kırmızı dikdörtgen kenar üzerine beyaz ve yeşil renklerinde kareler koydurtmuştur. En iç kısım da bulunan karenin içine ise Kartal simgesi koydurtmuştur. Bu bayrak tasarımı da 1814 yılına kadar kullanılmıştır. 1847 yılında yazılan İtalya’nın Kardeşliği şiiri resmen İtalya Milli marşı olarak kabul edilmiştir. İtalya krallığı 1861 yılında tekrardan İkinci Kral Victor Emmanuel hükümdarlığı ile birleşmiştir. 9 yıl ardından Roma kenti İtalya’nın başkenti ilan edilmiş ve günümüze kadar değişmemiştir. Bir süre bu şekilde yaşam mücadelesi veren İtalya, 1948 tarihinde İtalyan Cumhuriyeti olarak ilan edilmiş bayrak tasarımında son kez değişikliğe gidilmiştir. Bu bayrak aynı boyutta yeşil, beyaz ve kırmızı olmaktadır. İkinci dünya savaşından sonra bayrağında değişiklik yapılmamış olan İtalya, bugün hala aynı bayrağı kullanmaktadır.