Bayraklar

Brezilya Bayrağı

Brezilya’nın Tarihi

Brezilya, Güney Amerika da yer almış kıtanın en büyük ve kalabalık ülkelerinden bir tanesidir. Uzun Atlas Okyanusuna sahiptir. Komşuları Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuella, Surinam, Guyana ve Fransız Guyanası’nın olduğunu bilmekteyiz. Brezilya bayrağında bulunsan sarı renk topraklarından çıkarılan atını, mavi renk denizi ve yeşil renk ise ormanları temsil etmektedir. 1500 yılında Petro Alveres Cabral tarafından keşfedilmiştir. Önce Portekiz Kolonisi olmuştur. 1822 tarihinde ise bağımsızlığının ilanıyla Brezilya İmparatorluğu olmuştur. Ayrıca 1889 yılında başkanlık sistemiyle yönetilenBrezilya Federe Cumhuriyetine dönüşmeyi başarmıştır. Resmi dili Portekizcedir. Brezilya da seçimler 4 senede bir yapılmaktadır. 110 milyon seçmenin katılmasıyla birlikte 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıklarının kullanılması ön planda olmuştur.

brezilya-bayragi
brezilya-bayragi

Brezilya Bayrağı

Brezilya Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi olduğunu söylemiştik. Brezilya nüfus yoğunluğu en çok olan ülkedir. Atlas Okyanusuna güneye doğru upuzun uzanan sahil şeridi bulunmaktadır. Böylelikle karnavalları ile ön plana çıkmayı başarmış bir ülkedir. 19 Kasım 1889 yılında tasarlanmış olan bayrak kullanılmaktadır. 11 Mayıs 1992 tarihinde bugün kullanılan bayrağın ulusal bayrak olarak ilk kullanımı sağlanılmıştır. Bayrağın zemini açık yeşildir. Orta yerinde sarı renkli yan yatırılmış bir eş kenar dörtken bulunmaktadır. Eş kenar dörtgenin içerisinde koyu mavi renk ve üzerinde yıldızların bulunduğu bir tema bulunmaktadır. Temanın tam ortasında ise düzen ve ilerleme yazısı bulunmaktadır.

Brezilya bayrağının anlamı aslında içerisinde bulunan renklerden yola çıkarak ülkenin ormanlarını ve doğal zenginliklerini yansıtmadığını söylemeyiz. Yeşil renk aslına bakılırsa Brezilyada 1822 ile 1889 tarihleri arasında hükmü bulunan Portekiz Kraliyet ailesini temsil ettiğini söyleyebiliriz. Sarı renk ve yan yatmış olan eş kenar dörtgen ise Habsburg hanedanının simgesi olduğu söylenmektedir. Bayrağın tam ortasında bulunan yıldızlarla dikkat çeken koyu mavi daire ise Brezilya devletinin bağımsızlığının ilan edildiği tarih 15 Kasım 1889 tarihinde Brezilyanın başkenti Rio De Janeiro’nun uzaydan görünen şeklini temsil etmektedir.

Brezilya bayrağının resmi eskiden yuvarlak mavi dairenin içindeki yıldızların sayısının daha az olması ve geçen yıllar içinde federal devleti simgeleyen yıldızların arttırılması ile değiştirildiğini söyleyebiliriz.

11 Mayıs 1992 yılında Brezilya bayrağındaki yıldızlar 27 tane olmuştur. Böylelikle bugün kullanılan haline gelmesini sağlamış bulunmaktadır. Brezilya imparatorluğunun hüküm sürdüğü dönemlerde bayrak yine bugün kullanılan renk ve şekildeydi yani zemin yeşil eş kenar dörtgen sarı ve yan yatmışken içerisinde bulunan yuvarlak mavi daireler ve yıldızlar yoktu ancak kraliyet arması orta yerde bulunmaktaydı.

Brezilya Bayrağının açıklaması günden güne ufak tefek farklılıklar göstermiştir. Bugün tüm dünyanın tanıdığı şekilde kullanıma sürülmüştür. Herkesin görür görmez tanıyacağı ve aklına brezilyayı getireceği bir bayram sembolü olarak ön plana çıkmıştır.