Bayraklar

İspanya Bayrağı

İspanya Bayrağı

İspanya Bayrağı üç yatay şeritten oluşmaktadır. Üst ve altta eşit boyutlarda kırmızı renk bulunmaktadır. Orta da ise alt ve üstteki kırmızı şeridin 2 katı büyüklüğünde turuncu renk bulunmaktadır. Turuncu şeridin sol tarafın da ise kraliyet arması bulunmaktadır. Bu arma 4’e bölünmüş ve üzerinde taç sembolü bulunmaktadır. 2 tarafında da armayı koruyan Herkül sütunlar bulunmaktadır. Herkül sütunları Cebelitarık ve Cueta bölgelerini temsil etmektedir. Çeyrek rozetler ise İspanyanın krallıklarını temsil etmektedir. Merkezinde bulunan etrafı kırmızıyla çevrili olan mavi bordürlü oval şekli ise İspanya Kraliyet Ailesi’nin Borbun’un Evi sembolünü taşımaktadır. Nar sembolü ise Grenada’yı temsil etmektedir. Ayrıca bayrağın armasının üzerinde ”ötesinde daha çok şey var” anlamına gelmekte olan ”Plus Ultra” sloganı bulunmaktadır. İspanyol’un renkleri kırmızı ve sarıdır. Orjinal İspanyol krallıklarının armalarından esinlenerek yapılmıştır. O zamanlar başka ülkeler tarafından kırmızı ve sarı renkleri kullanan olmamıştır.

İspanya’nın Tarihi

Milattan önce 1100 yıllarında ispanya topraklarına Fenikeliler ilk yerleşim merkezini kurarak Keltler ve Yunanlılara ön ayak olmuşlardır. Milattan önce Romalılar kartacıları ibrik yarımadasından atarak ispanya ile olan birliğini sağlamışlardır. Ayrıca zaman içerisinde Hıristiyanlığı da yerleştirmişlerdir.

Milattan sonra İspanya Germen kabilelerinin saldırısına maruz kaldılar. Birçok ülke İspanyaya hâkim olmuştur. Vizigotların hâkimiyetinin devam etmesi ve Hıristiyanlığı kabul etmeleriyle birlikte Hıristiyanlığın yerleşmesini sağlamışlardır.

711 ‘de Afrika’dan gelen müslümanlar kuzeydeki birkaç bölge dışında İspanyaya hakim olmayı başararak Endülüs medeniyetini kurmayı başarmışlardır. Üniversiteler açılarak islam medeniyetini tam anlamıyla ön plana çıkarmışlardır. Birçok âlim yetiştirilerek üniversitelerde hocalık yapmışlardır. Krallar ve papa olmak üzere birçok Avrupalılar bu üniversiteden ilim tahsil etmek istemişlerdir. On birinci yüzyılda iç karışıklıklar meydana çıkmıştır. Hıristiyanlar bu durumdan faydalanarak yarımadayı tekrardan ele geçirmeyi başarmışlardır. Müslümanların elinde ise sadece güneydeki Grenada kalmış bulunmaktadır. 1469’da Aragon ve Castilla krallıkları birleşerek güçlü bir devlet kurmayı başarmışlardır.

Birinci Dünya Savaşında ispanya tarafsız kalmasıyla savaştan büyük etkilenmeyle karşı karşıya kaldı. Primoderivera, ayaklanmaları bastırmasıyla birlikte ülkede ki diktatörlüğü kurmayı başarmıştır. 1930 yılında iktidarlıktan tekrardan düşmüştür. Daha sonra yapılan seçimleri Cumhuriyetçilerin kazanmasıyla birlikte Alfanso ülkeyi terk etmiştir. Solcuların başarılı olmasıyla birlikte ülkede iç savaş çıkmıştır. Daha sonraları iç savaşın sona ermesiyle birlikte Franco devlet başkanı olmayı başarmıştır. İkinci dünya savaşından sonra ordu desteğiyle de yerini korumayı başarmıştır. 1969 Franco ölmüştür. Onun yerine Carlos geçmiştir.

41 yıl sonra genel seçim yapılmaya karar verilmiştir. Bu seçimde Demokratik Merkez Birliği öne plana çıkmış bulunmaktaydı. 1981 yılında Tejero Cortes Meclisi basarak darbe girişimini sağlamıştır. Ancak bu girişim olumsuz bir başarıya sebep oldu. 1982 de yapılan seçimler de sosyalist parti ön plana çıkarak kazandı ve 46 yıl sonra tekrardan sol iktidarın doğmasına sebep olmuştur.