AsyaBayraklar

Gürcistan Cumhuriyeti Bayrağı

Gürcistan Cumhuriyeti
Gürcistan Cumhuriyeti Bayrağı

Gürcistan Cumhuriyeti bayrağı 14 Ocak 2004 de Gürcistan tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Gürcistan Cumhuriyeti Bayrağını resmi olarak Gürcistan kullanmaktadır. Bayrak Gürcü Kırallığı tarafından tasarlanmıştır. Asya kıtasında bulunur.Gürcistan Cumhuriyeti bayrağının üzerinde biri büyük ortada olmak üzere beş adet haç bulunur ve Gürcistan Cumhuriyeti üzerindeki renkler ise;Kırmızı ve beyaz dır. coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 37°33’01.7″N 126°59’20.2″E dir. daha detaylı olarak…

 

Harita

 

Gürcistan Cumhuriyeti Bayrağı
Ülke Gürcistan Cumhuriyeti
Kullananlar Gürcistan
Kabul Tarihi 14 Ocak 2004
Tasarlayan Gürcü Kırallığı
Kullanılan renkler Kırmızı ve beyaz
Buluna Simgeler biri büyük ortada olmak üzere beş adet haç
Kıta Asya

 

 

 

Gürcistan Bayrağı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Gürcüstan esas adıyla ( Gürcistan Cumhuriyeti ) Karadeniz bölgemizin kıyısında, Eski Sovyet cumhuriyeti olan ve Güney Kafkasya’da yer alan ülkelerden biridir. Kuzeyde Rusya, güneyinde Ermenistan, doğusunda Azerbaycan, güney batısında ise Türkiye yer almaktadır. Gürcistan’ın batı sınırlarını Karadeniz bölgemiz belirlemektedir. Gürcistan’a Türkiye’den Artvin / Hopa ilçesinden Sarp Sınır Kapısından Gürcistan Batuma geçiş yapılabilmektedir.

Gürcistan 14 ocak 2004 yılında yeni bayrağı olan beş haçlı bayrağını parlamento da aldığı kararla yürürlüğe koymuştur. Ortaçağ Gürcü Krallığı tarafından o dönemlerde kullanılan bayrak Gül Devrimi sayesinde iktidara oturan Birleşik Ulusal Hareket tarafından Gürcistan Bayrağı olarak kullanılmaya başlandı. 1918 ve 1921 yılları arasında Gürcistan’ın bayrağı farklıydı, kullanılan bayrak Sovyet yönetiminin kurulmasıyla beraber yerini sosyalist sembollerle barındıran mavi ve kırmızı renklerle donatılmış bir bayrağa bıraktı. Gürcistan bayrağı nasıl ortaya çıkmıştır? Gürcistan’ın 1990 da bağımsızlığını tekrar ilan etmesiyle beraber 1918 ve 1921 yılında kullanılan bayrak tekrar ülkeyi temsil etmeye başladı. 2004 ocak ayında ise 90 yıllarında vatansever kesimler tarafından kullanılan beş haçlı bayrak parlamentodan yeterli oy almasıyla tekrar ülkenin resmi bayrağı olmuştur. Gürcistan’ın yönetim şekli, üniter, seküler ve başkanlı cumhuriyet olan temsili demokrasidir. Şuan halen Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Konseyi, GUAM Demokrasi & Ekonomik Kalkınma Örgütü daimi üyesidir. Avrupa Birliği’ne ve NATO üyeliğine girebilmek için uğraş vermektedir.

Gürcistan bağımsızlığını 1991 yılında kazandıktan sonra ekonomik durumu oldukça fazla etkilenmiş ve istikrarsız bir hal almıştır. Bağımsızlığının ilk yıllarında, çok yüksek enflasyon, ülke turizminde aşırı düşüş, sanayi gerilemesi, tarım ürünleri üretiminin çok fazla azalması, işsizlik rakamlarında artış, Gürcistan’ı zor bir ekonomik sıkıntılara sokmuştur.  1995 yıllarına kadar Gürcistan’ın geçen süre zarfında GYSH’sı her sene azalan bir çizgide ilerlemiştir. Türkiye tarafından uygulanmaya başlatılan Ekonomik istikrar tablosu başarıya ulaşması neticesinde, Gürcistan gözle görülür ekonomik bir düzelmeye girmiştir. Gürcistan da 2003 yılında GSYİH 8 milyar Lari seviyesine ulaşmıştır. Serbest pazar piyasası Gürcistan ekonomisinin kurum ve kuruluşları tesis edilme çalışmaları başlatmasından bu günlere özel sektörün GSYİH payında da büyük artış gözlemlenmiştir.