AfrikaBayraklar

Gabon Cumhuriyeti Bayrağı

Gabon Cumhuriyeti

Gabon Cumhuriyeti Bayrağı

Gabon Cumhuriyeti bayrağı 9 Ağustos 1960 de Gabon Cumhuriyeti tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Gabon Cumhuriyeti Bayrağını resmi olarak Gabon Cumhuriyeti kullanmaktadır. Bayrak ilk Cumhurbaşkanı tarafından tasarlanmıştır. Afrika kıtasında bulunur.Gabon Cumhuriyeti bayrağının üzerinde Eşit kalınlıkta yeşil, sarı ve mavi yatay çizgilerden bulunur coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 0°25’31.8″N 9°26’28.6″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

Gabon Cumhuriyeti Bayrağı
Ülke Gabon Cumhuriyeti
Kullananlar Gabon Cumhuriyeti
Kabul Tarihi 9 Ağustos 1960
Tasarlayan ilk Cumhurbaşkanı
Kullanılan renkler Yeşil, Sarı, Mavi
Buluna Simgeler Eşit kalınlıkta yeşil, sarı ve mavi yatay çizgilerden
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 0°25’31.8″N 9°26’28.6″E

 

Harita

 

Gabon Bayrağı

Gabon ya da bir diğer resmi adıyla Gabon Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer almakta olan bir ülke. Ülkenin sınırlarında komşularını kuzey bölgesinde Kamerun, kuzeybatı bölgesinde Ekvator Ginesi, güney ve doğuda ise Kongo Cumhuriyeti oluşturmakta. Ülkenin batı bölgesi sınırı ise Gine Körfezi’ni de içine alacak şekilde Atlas Okyanusu oluşturmakta. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkenin başkenti ise Libreville. Ülke genelinde nüfusun %65’i Hristiyan dinine mensup. Burada Katolik mezhebine göre inancını yaşayanların oranı %60 olarak ifade edilirken, Protestan mezhebine inananların oranı %5 düzeyinde. İslamiyet dinine inananlar Gabon’da azınlıkta bulunmakta olup, çoğunluğunu yabancı nüfusun oluşturduğu sadece %5’i islami inancına göre yaşamını sürdürmekte. Gabon’da nüfusun geri kalan kısmı da başta Bwiti olmak üzere Afrika yerel dinlerine inanmakta. Ayrıca hem Hristiyan dininin hem de yerel dinlerin gereksinimlerini bir arada yapan nüfusta bulunmaktadır. Gabon Cumhuriyeti anayasa ile yönetilen bir cumhuriyet. Günümüzde yürürlükte olan anayasa 28 Mart 1991 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe konmuş. Ülke çok partili bir siyasi sisteme sahip olup, başkanlık sistemi ile yönetilmekte. Ülkenin devlet başkanı yedi yıllık bir süre için seçilmekte. 2003 senesinde yapılan yasa değişikliği ile beraber devlet başkanlığı makamına sınırsız sayıda aday olunabilmekte. Hükumetin başında yer alan başbakan, devlet başkanı tarafından atanmakta.

Gabon parlamentosu iki kanattan oluşmakta olup, bunlar ulusal meclis ve senato konumunda. Ulusal meclisteki 120 sandalyenin üyeleri beş yıllık süre için seçilirken, 91 üyesi bulunan senatonun üyeleri altı yıllık süre için seçilmekte.

Gabon bayrağı, ülke bayrakları arasına Ağustos 1960 tarihinde göndere çekilerek resmi olarak kullanılmaya başlanmış. Gabon, Afrika kıtasında Fransa sömürgecilik sisteminden bağımsızlığını kazandıktan sonra Pan-Afrika renklerini bayrağında kullanmayan nadir ülkelerden biri olmuş. Bayrak modelleri ve bayrak, yatay olarak bayrağı üç eşit parçaya bölen yeşil, sarı ve mavi renklerden oluşmaktadır. Yeşil renk bu ülkenin ormanlarını sembolize etmekte, sarı renk güneşi ve ülkeden geçen Ekvator hattını ifade etmekte. Bayrakta bulunan yatay 3’cü rengi oluşturan mavi ise ülkenin kıyısı bulunduğu denizi sembolize etmekte.

Bir yanıt yazın