AfrikaBayraklar

Çad Cumhuriyeti Bayrağı

Çad Haritası

Çad Cumhuriyeti Bayrağı

Çad Cumhuriyeti bayrağı 06 Kasım 1959 de Çad tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Çad Cumhuriyeti Bayrağını resmi olarak Çad kullanmaktadır. Bayrak Fransızlar tarafından tasarlanmıştır. Afrika kıtasında bulunur.Çad Cumhuriyeti bayrağının üzerinde Eşit kalınlıkta Koyu mavi, Sarı ve Kırmızı Çubuklar bulunur coğrafi konumu (enlem-boylam) olarak: 14°33’45.5″N 18°30’26.8″E dir. daha detaylı olarak…

 

 

 

 

 

 

 

Çad Cumhuriyeti Bayrağı
Ülke Çad Cumhuriyeti
Kullananlar Çad
Kabul Tarihi 06 Kasım 1959
Tasarlayan Fransızlar
Kullanılan renkler Koyu Mavi, Sarı, Kırmızı
Buluna Simgeler Eşit kalınlıkta Koyu mavi, Sarı ve Kırmızı Çubuklar
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 14°33’45.5″N 18°30’26.8″E

 

Haritada yeri

Çad Bayrağı

  1. yüzyılda Osmanlıların buradaki Müslüman nüfusa askeri eğitim vermek amaçlı birlik gönderdiği bilinmekte. Askerlerden bazılarının dönmeyip buraya yerleştiği ve günümüzde Osmanlı torunu olduklarını söyleyen insanlar bulunduğu söylenmekte.FizanSancağı ve Trablusgarp Eyaleti’ne bağlı olarak sahraaltı Afrika ile ilişkiler sürmüş. 19. yüzyıl ortalarında Sudan ve Uganda toprakları Mısır valileri tarafından ele geçirilmiş. Diğer taraftan Trablusgarp’tan güneye doğru Çad Gölü havzasına kadar gidilerek Nijer ve Çad üzerinde hâkimiyet kurulmaya çalışılmış.

Orta Afrikada , Libya’nın güneyinde konumlanmış. Sınır komşuları: Kamerun 1,094 km, Orta Afrika Cumhuriyeti 1,197 km, Libya 1,055 km, Nijer 1,175 km, Nijerya 87 km, Sudan 1,360 km. Güneyde tropikal, kuzeyde çöl iklimi hakim.

 

Çad bayrağı, ülke bayrakları arasına, günümüzde kullanılan hali ile ilk olarak 1959 yılında Fransa’ya bağlı özerk bir bölge olduğunda kullanılmaya başlanmış olan bayrak, ülkenin 1960 yılında bağımsızlığını kazanması ile yeni ülkenin resmi bayrağı olarak göndere çekilmiş. Bayrağı oluşturulurken Fransa bayrağı ve Pan-Afrika renkleri baz alınmış ve her iki bayrağı anımsatacak renkler yeni bayrakta kullanılmış. Bayrak dikey olarak bayrağı üç eşit parçaya bölen şeritlerden oluşmakta. Bu şeritler sırasıyla mavi, sarı ve kırmızı olarak sıralanmakta. Bayrak modelleri, göndere çekilen tarafta bulunan mavi renk açık gökyüzünü, umudu ve ülkenin güney bölgelerini temsil ederken, orta şeride rengini veren sarı güneşi ve ülkenin kuzey bölgesinde bulunan çölleri ve dalgalanan tarafta bulunan kırmızı renk ise ilerlemeyi, birliği ve Çad halkının ülkesi için ölüme hazır olduğu ifade etmekte. Çad bayrağı, 1989 yılında devrim neticesinde sosyalist armasını bayrağından çıkardıktan sonra ortaya çıkan Romanya bayrağı ile neredeyse birebir örtüşmekte. Renklerin sırası, bayrak oranı eşit olan her iki ülke bayrağını ayırt eden tek ve ilk bakışta görülemeyecek kadar ufak olan farkı ise mavi renginin tonu. Çad bayrağında kullanılan mavi ton, Romanya bayrağında kullanılan maviye göre biraz daha koyu bir tonda. Romanya bayrağının dışında Moldova bayrağı ve Andorra bayrağı da aynı renkleri aynı sıralama ile kullanmakta olup, bu ülkeler ayrıca orta şeritte devlet armalarını bulundurmaktadır.

 

 

 

Bir yanıt yazın