Bayraklar

Arjantin Bayrağı

Arjantin bayrağı 3 yatay şeritten oluşan bayrak, Arjantin’in resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. Üst ve alttaki şeritler gök mavi renginden oluşur ortadaki şerit ise beyaz rengini almıştır. Beyaz şeridin anlamı Mayıs Güneşi, alt ve üstteki şeritlerin mavisi ise yer ve gökte her zaman Arjantin anlamına gelmektedir.

Arjantin Hakkında Bilgi

And dağları ile Atlas Okyanusu arasında Güney Amerika’nın güneyinde bulunan Arjantin, Amerika kıtasında 2.sırada, dünya toplamında ise 8.sırada en büyük toprak parçasına sahip ülkedir. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’tir ve ülke genelinde ortalama olarak 41 milyon Arjantin vatandaşı yaşamaktadır. Arjantin’in çok uzun sahil şeritleri bulunmakta ve ayrıca Latin Amerika’nın en gelişmiş ve teknoloji bakımından ileri düzey de kaydedilen en varlıklı ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bütün verilere bakıldığında muazzam bir ülke gibi görünse de uçuk düzey de enflasyon ve yüksek seviyeler de işsizliğe sahip bir ülkedir.

Arjantin’in resmi dili İspanyolcadır. Para birimi olarak kendi para birimlerini kullanan Arjantin ülkesinin para birimi Arjantin Pezosudur. Arjantin ülkesine turist olarak ziyarete gidenlerin en büyük yaşadığı sorunlardan bir tanesi ise yabancı kredi kartlarından yaptıkları harcamanın USD biçiminde olması sebebi ile çok düşük kurdan hesaplanıyor olması. Bankanız kredi kartınız da bulunan USD’yi bu ülkede çok düşük kurdan sayacağı için harcamalarınızı kredi kartı cinsinden değil nakit olarak bulundurmanızı öneririz.

Arjantin Vizesi

Arjantin’de Türkiye’den turist olarak gelen vatandaşlarımız için vize istemeyen nadir ülkelerden bir tanesidir. Bu ülkeye yapacağınız seyahatler de vize zorunluluğunuz olmayacağı için gönül rahatlığı ile seyahat programınıza ekleyebilirsiniz. Arjantin’in kuzeybatısın da Bolivya, kuzeydoğusun da ise Paraguay bulunmaktadır. Doğusunda Brezilya, Uruguay ve Atlas Okyanusu, güneybatısın da ise Şili mevcuttur. Komşu bakımından gayet zengin olan bu ülkenin yer altı kaynakları da oldukça zengindir.

Arjantin’de Gezilecek Şehirler

Arjantin’in en sık turist alan şehirleri sırası ile; Buenos Aires, Cordoba, Santa Fe, Santa Cruz, Ushuaia, El Calafate, Mendoza ve Rosairo’dur. Ülke her yıl toplam da 1 milyon turisti kabul edebilmektedir. Bu da turist gelirleri açısından oldukça yüksek bir rakama sahip olduklarını göstermektedir.

Arjantin ülkesinin büyük bir yüz ölçümünü kaplaması sebebi ile değişken bölge iklimlerine sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. İklim farklılıkları her bölgeye göre farklılık gösterebilse dahi genel hava nemlidir. Özellikle güney kesimlerinde bulunan nem yüzünden insanlar daha kuzeye göç etmek zorunda kalabiliyor. Ancak kuzey bölgelerinde oluşan soğuklar ise insanları yıldıracak seviyeye kadar gelebiliyor.

Arjantin’e Ne Zaman Gidilir?

Arjantin’e turist olarak gidecek vatandaşlarımız için kısa bir öneri de bulunmak isteriz. Arjantin’de ilkbahar mevsimi Eylül-Ekim ayları arasında, Yaz ise Aralık ve Ocak aylarında başlamaktadır. Başkent Buenos Aires şehri için Mart-Mayıs ayları ise turistler için en uygun aylardır. Ülkenin en uygun iklim şartları bu aylar da oluşmaktadır.