Bayraklar

Bayrağında Ay Olan Ülkeler

Ülkelerin bağımsızlığını sembolize eden en büyük gösterge bayraklarıdır. Bu noktada her ülkenin farklı bayrak tasarımlarına ve renklerine sahip olduğunu görebilirsiniz. Bayrağında ay olan ülkeler aya olan sevgisini ve ayın anlamını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Türkiye’de  bu ülkelerin arasında yer almaktadır. Bayrağında ay bulunduran ülkeler ise şu şekildedir:

ozbekistan-bayragi
ozbekistan-bayragi

Özbekistan

SSCB’nin yıkılmasının ardından SSCB’den ayrılmış olan Türk devletlerinden birisi de Özbekistan’dır. Ülkede ana dil olarak Özbekçe konuşulmaktadır. Dünya üzerinde yer alan 7 bağımsız Türk devletinden birisi olarak geçmektedir. Aynı zamanda Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Afganistan ile komşu konumda yer almaktadır. Ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır. Pamuk, doğalgaz, altın, uranyum ülkenin temel olarak geçim kaynaklarının arasında yer alıyor. Bayrağında ise yeşil, mavi, beyaz, kırmızı renklerini tercih etmiştir.

moritanya-bayragi
moritanya-bayragi

Moritanya

Afrika’da kuzeybatı bölümde yer alan Moritanya da bayrağında hilal sembolünü bulundurmakta olan ülkelerin arasında yer almaktadır. Ülkenin komşuları ise Mali, Cezayir, Senegal ve Batı Sahra şeklindedir. Ülkenin büyüklüğü yüzölçümü olarak neredeyse Mısır ile aynı büyüklüğe sahiptir. Ülkenin topraklarının büyük bir bölümü ise tarım için elverişli konumda değildir. Bayrağında renk tercihi olarak ise sarı ve yeşil renkleri tercih edilmiş konumdadır.

turkmenistan-bayragi
turkmenistan-bayragi

Türkmenistan

Türkmenistan, Özbekistan’ın güneybatısında komşusu olan ülkelerden birisidir. Ülke SSCB yıkıldıktan sonra ise ülke bağımsızlığını elde etmiştir. Yine yedi bağımsız Türk devletinin arasında yer almaktadır. Ülkede ana dil olarak Türkmence konuşulmaktadır. Aynı zamanda birçok alanda ise devlet tekeli bulunmaktadır. Ülkenin bayrağında ağırlıklı olarak yeşil rengine yer verilmekte olduğu gibi kırmızı ve beyaz renklerine de yer verilmektedir.

singapur-bayragi
singapur-bayragi

Singapur

Malay yarımadasında yer almakta olan Singapur, tam olarak adanın güney ucunda bulunmaktadır. Aynı zamanda ekvatorun da hemen kuzey bölümünde yer almakta olan bir ada devletidir. Ülke aynı Monako gibi yalnızca bir tane şehir üzerine kurulmuştur ve şehir devleti şeklinde tanımlayabiliriz. Aynı zamanda ülkenin sosyoekonomik düzeyine baktığımız zaman bu düzeyin de çok yüksek seviyede olduğunu görebiliyoruz. Ekonomisi bakımından ise özellikle ticarete ve endüstriye dayalı bir ekonomi belirlenmiş durumdadır.

tunus-bayragi
tunus-bayragi

Tunus

Akdeniz’e kıyısı olan Kuzey Afrika ülkelerinden birisi de Tunus’tur. Aynı zamanda Mağrip bölgesinin en küçük ülkelerinden birisi konumunda yer almaktadır. Komşuları ise Libya ve Cezayir şeklindedir. Ülkenin güney bölümü ise Büyük Sahra çölüne sahip konumdadır. Ülkenin kıyılarının Avrupa kıyılarına olan uzaklığı ise yalnızca 140 kilometre şeklindedir. Tunus’un bayrağı ise aynı Türk bayrağı gibi kırmızı ve beyaz renklerinin hakim olduğu ülkeler arasındadır.

malezya-bayragi
malezya-bayragi

Malezya

Malezya konum olarak Güneydoğu Asya’da yer almakta olan ülkelerden birisidir. Ülke 3 federal bölgeden ve 13 tane eyaletten meydana gelmiş konumdadır. Ülkenin toprakları ise Güney Çin Denizi sayesinde iki tane eşit parçaya ayrılmıştır. Singapur, Tayland ve Endonezya ile komşuluğu bulunan ülke, konum olarak Avrasya kıtasının en güney bölümünde bulunuyor. Malezya, bağımsızlığını Birleşik Krallık’tan almış ülkelerden birisi konumundadır. Ülkenin bayrağında ise lacivert, sarı, kırmızı ve beyaz renkleri tercih edilmiştir.

cezayir-bayragi
cezayir-bayragi

Cezayir

Kuzey Afrika’da bulunmakta olan Cezayir, Afrika’da yer alan en büyük yüzölçümlü ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin komşuları Libya, Tunus, Nijer, Moritanya, Mali, Batı Sahra, Fas şeklindedir. Cezayir’in kelime anlamı ise Arapça’da Adalar anlamına gelmektedir. Ülkenin bayrağında renk olarak beyaz, yeşil ve kırmızı renkleri tercih edilmiş konumdadır.

kktc-bayragi
kktc-bayragi

KKTC

Yavru vatan KKTC de bayrağında ay bulunduran ülkelerin arasında yer almaktadır. Ülkemizden 65 km güneyinde bulunmakta olan KKTC, Kıbrıs Adası’nın kuzey bölümünde bulunmaktadır. Kıbrıs Harekatı’nın ardından 1976 yılında ise Kıbrıs Türk Federe Devleti olmuş konumdadır. Aynı zamanda 1983 yılında KKTC şeklinde ilanı yapılmıştır. Ülkenin bağımsızlığı bir tek ülkemiz tarafından tanınmaktadır. Bayrağında ise kırmızı ve beyaz renkleri tercih edilmektedir.

turkiye-bayragi
turkiye-bayragi

Türkiye

Ülkemizin büyük bir bölümü Asya’da yer almak üzere Avrupa’da da toprakları bulunan ülkelerden birisidir. Türk Bayrağı ilk olarak 1844 yılında Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmiştir. 1983 yılında ise kanunla beraber ölçütleri belirlenmiştir.

azerbaycan-bayragi
azerbaycan-bayragi

Azerbaycan

Güney Kafkasya’da yer alan Azerbaycan aynı zamanda Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin komşuları ise Hazar Denizi, Rusya, Gürcistan, Ermenistan ve İran şeklindedir. SSCB’den bağımsızlığını elde eden ülkeler arasındadır.