Bayrak nedirBayraklarTürk Bayrağı

Bayrağın Anlamı Nedir

Bayrağın Anlamı

Bayrağın Anlamı Nedir ?

Bir ulusun, bir milletin kendi topraklarından uzakta kalmış binlerce yurttaşı için bayrağın anlamı bir başkadır. Uzaklardan yaşanılan duyguların dışa vurumu konu bayrak ve topraklar olunca daha farklı gün yüzüne çıkar elbette. Bunlar gurbetçi insanlarımızın tercümanlığı olsa gerek bir bakıma. Bayrak dendiğinde içlerinde kopan fırtınaya tarif bulmak zor olsa gerek. Evet gurbetçilerin bayrak hasretini yazımıza konu edeceğiz.

Hemen hemen her insan için ülke bayrakları özeldir. Özellikle bizim ülkemiz Türkiye için daha da farklı anlamlar taşır. Neden derseniz belki bu topraklarda buna tarif bulamayan milyonlarca beden bulabiliriz ama gurbetçi insanlarımız için birçok tarif buluveriyor buna. Hasret, göz yaşı, kahır hepsi birbiri içinde yaşanan duygular halini alıyor. Bayrağın gurbetçi yurttaşlar açısından anlamını onların her yıl özlem ile beklenen Türkiye tatil günlerinin gelmesini beklemelerinden de anlayabiliriz. Öyle ki her geliş mutluluk dolu havalimanları her gidiş ise hüzün dolu yüzlerle dolup taşar. Bayrak modelleri birçok ülke için sıradan ola

Bayrak nedir

rak görülse de bizim gurbetçi vatandaşlarımız için göğe kafasını kaldırdığında aldığı haz ile birleşir. Bu öğle bir gurur ki insanların binlerce km ötede bile birleştirici etkisi olur. Bayrağın birleştiriciliği yurt dışındaki insanlarımız için mahallelerini birleştirmeye, iş yerlerinde bir arada olmaya, aynı mekanlarda buluşmaya kadar varan eylemlere dönüşür bir süre sonra. İşin özünde yurt sevdası ve uzaklık olunca bayrak daha bir anlamlanır doğal olarak.

Bayrağın anlamı özellikle Türkiyeli gurbetçiler için daha anlamlı oldu bunlar yıllar önce göç etmek zorunda kaldıkları başka ülkelerde. Kimisi ekonomik kaygılar ile gidilen o topraklar bir süre sonra memleket hasretine dönüşü vermeye başlamış ve yıllar sonra

gurbetçi adı ile tanımlanmasına sebep olmuş. Bugün hala bu tanımın ne olduğunun farkında olmayan ve kurtuluşu bu toprakları terk etmekte arayanlar mutlaka o bayrak ve vatan hasreti çekenlerden dinlesin derim bide kurtuluş mu olup olmadığını. Bugün ki koşulların güncelliği ne kadar kabul görür bilemem ama geçmişte zorunlu durumlardan ötürü göçmek zorunda kalmış insanların bayrak ile olan bağının model alınması gerektiğini düşünüyorum. Ve eminim ki onlarda bu fikre destek veren taraftır.

Bir yanıt yazın