AsyaBayraklar

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan bayrağı hakkındaki ilk karar Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hükümeti tarafından 1918’de alınmış. Buna göre, Azerbaycan bayrağı mavi gök rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşmuş ve kırmızı zemin üzerinde ak renkte sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız (Rub El Hizb) bulunmakta. Bayrak 1:2 boyutta. Bayraktaki gök renk Türklüğü, yeşil renk İslamiyeti, kırmızı renk ise uygarlığı temsil etmekte. Resmi renkler ve boyut 5 Şubat 1991 tarihinde kabul edilmiş.

Ülke bayrakları arasında Azerbaycan bayrak modelleri, eşit genişlik ve yükseklikte yukarıda mavi ve ortada kırmızı, altta yeşil ve kırmızı şerit üzerinde beyaz renkte sağa bakan bir hilal ve sekiz köşeli bir yıldız olmak üzere üç yatay şeritten oluşmuş olarak tanımlanır. Bayrak ile ilgili ayrıntıları kanunlara bırakılır. Bu ayrıntılar Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağı Yasası’nda ve diğer yasalarda düzenlenmiş.

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin ilk bayrağı 21 Haziran-9 Kasım 1918 arası kullanılmıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti bayrağı hakkında ilk hükûmet kararı 24 Haziran 1918’de verilmiş. Aynı karar Azerbaycan bayrağını kırmızı malzemeden ve üstünde beyaz, hilal ve kırmızı fonda beyaz sekiz köşeli yıldızın tasviri verilmiş bayrak olarak belirtmiş. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin Bakü’de faaliyete başlamasından az sonra, bayrak hakkında ikinci karar kabul edilmiş. 17 Kasım 1990 tarihinde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nin kararıyla Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde var olan üç renkli bayrak özerk cumhuriyetin bayrağı olarak kabul edilmiş. 18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlık hakkında Anayasa Anlaşması kabul edildi ve üç renkli bayrak yeniden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin devlet bayrağı olarak belirlenmiş. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 17 Kasım 2009 tarihinde imzaladığı kararnameye göre, her yıl 9 Kasım tarihinin, Azerbaycan’da “Devlet Bayrak Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiş. Bu tarih, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 9 Kasım 1918 tarihinde aldığı karar ile üç renkli Azerbaycan bayrağını, devletin resmi bayrağı olarak ilan etmesiyle ilgili. Çalışma Kanunu’nun 105. maddesine eklenen konuyla ilgili karara istinaden diğer bayramlar listesine eklenen Devlet Bayrak Günü, ülkede resmi tatil ilan edilerek, yasal olarak iş günü sayılmamakta.

Bir yanıt yazın