AsyaBayraklar

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı 1949 yılının 1 Ekim günü bugün ki hali ile kabul edilmiştir ve göndere çekilmiştir. Ayrıca günümüze kadar bu hali hiç değişime uğramadan gelen bayraklardan biri olma özelliğine sahiptir. Bayrak tam anlamı ile sadece kırmızı bir zemin üzerine oturtulmuş ve yalnızda birkaç tane simge ile Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı olarak resmiyet kazanmış, kanunlaşmış bir bayrak olmaktadır. Kırmızı bir zemin üzerinde sol köşede yer alan altın sarısı renk de olan beş yıldız ve onu yay halinde çevreleyen küçük beşgen yıldızlar oluşturmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağının anlamı ise; kırmızı zemin renk komünizmin ve Çin Halk milletini, devrimi simgelemektedir ve öyle bilinir. Üst köşesinde yer alan ve büyük yıldızı çevreleyen küçük yıldızlar ise halkı, birlik beraberliği ve ülkede bulunan dört sınıfı temsil etmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı günümüze kadar asla değişime uğramamıştır ve değişime uğramadan günümüze gelen bayrak modellerinden birisidir. Ayrıca kullanılmakta olan bayrak kanunu ile boyutlarında ve renginde dahi en ufak bir dokunuş yapılmadan günümüze kadar gelmiştir. Oda tıpkı diğer ülkelerin bayrakları gibi diğer ülkelerin bayraklarının yanında yerini aldığı zaman gereken değer görüyor ve göndere çekildi zaman üstündeki simgeleri ve rengiyle de ülkesini iyi yönde temsil ediyor. Yasalar sayesinde korunma altına alının bayrak sadece görevlileri tarafından yerinden indirilebilir ve yalnızca yerinde yerine görevlileri tarafından çekilebilir. Yıpranan bayrak derhal imha edilir ve ortadan kaldırılır. Ülkelerin ve ulusun en büyük temsilcisi olan bayraklar ise sadece özel törenlerde ve devlet kuruluşlarında kullanılabilir. Yani diğer anlamda bayrağın kullanımı her zaman yasaklanmış olmaktadır. Yırtılmaz ve kötü işler için kullanılamaz olmaktadır. Tüm ülkelerin bayrakları kadar koruma altında olan bayrak her daim ulusu tarafından saygı ve sevgili ile karşılanmaktadır. Ayrıca halk onu titizlik ile korumaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı her daim önemli olayları simgeleyen simgeler ile süslenmiş olmaktadır. Ayrıca Japonya savaşı döneminde bile bayrak kendi özelliğini bozmadan muhafaza edilmiş olmaktadır. Bu sayede ülke bayrakları arasında kendine oldukça önemli bir yer bulmuştur.

Bir yanıt yazın