Bayraklar

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı sonrasında Cumhuriyet Devlet arması Azerbaycan devletinin bağımsızlığı ifade etmektedir. Meşe dallarından ve başaklardan oluşun arkın üzerinde doğu kalkanı bulunmaktadır. Kalkanın üzerinde ise Azerbaycan Cumhuriyetinin Devlet Bayrağının renkli sekiz köşeli yıldız bulunmaktadır. Yıldızın merkezinde alev tasviri bulunarak ön plana çıkmaya çalışılmaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet arması, renkli tasviriyle birlikte beyaz yıldız, kırmızı alev, yeşil meşe dalları ve sarı başaklar bulunmaktadır. Kalkanın düğmeleri ve meşe kozalakları ise kızıl rengi ile gündeme gelmiş bulunmaktadır.

Kalkan dünya halkları savunmak adına ve milli sembollerin gösterilmesi adına kullanılmaktadır. Kalkanın içerisinde dairesel mavi, kırmızı, yeşil renk tonları Azerbaycan bayrağını temsilen Türkçülüğü, çağdaşlığı ve İslam’ı anlatmak istemiştir.  Sekiz köşeli yıldız kalkanın ortasında bulunmaktadır ve güneşin sembolü olarak bilinmektedir. Güneş ve ay dünya sanatında ‘’ edebi, sürekli, sonsuz’’ hayat manasına gelerek ön plana çıkarılmıştır. Güneş sembolünün beyaz renk olmasındaki amaç ise güven ve barışseverliği yansıtmak istemişlerdir.

azerbaycan-bayragi
azerbaycan-bayragi

Azerbaycan Tarihi

Azerbaycan, resmi adı Azerbaycan Cumhuriyeti Güney Kafkasya’da hazar denizi havzasında bulunan bir devlet olarak karşımıza çıkmaktadır. Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’dür. Rusya federasyonunun Dağıstan muhtar cumhuriyeti,  Gürcistan, Ermenistan, Türkiye ve İran ile sınırlandırılmıştır.

İlhan Aliyev Azerbaycan’ın cumhurbaşkanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Resmi dili Azerbaycan dili ve para birimi manattır. Azerbaycan halk cumhuriyeti 28 mayıs 1918 tarihinde ilan edilmiş ve 18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığı restorasyon edilmiştir. Bakü, Sumkayıt, Gence ve Mingeçevir Azerbaycan’ın büyük şehirleri arasında yer almaktadır.

azerbaycan-bayragi
azerbaycan-bayragi

Azerbaycan Bayrağı

9 Kasım 1918 tarihinde Azerbaycan bayrağı ilk defa Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi tarafından onay görmüştür. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev her yıl düzenli olarak 9 kasım günü Devlet Azerbaycan bayrağının gününü kutlayarak ön plana çıkmaktadır.

1918 yılı 9 Kasım’da Hükümetin başçısı Feteli Han Hoyski Türklerin bayrağının şeklinde değişikli yapılmasını onaylamış bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu Başkanı Feteli Han Hoyski imzaladığı bu kararla birlikte Azerbaycan’ın üç farklı renk ile Mavi, kırmızı ve yeşil şeritlerden oluşmasını ve üzerinde hilal ve sekiz köşeli yıldız tasviri olan milli bayraklarını onaylamış bulunmaktadır. Böylelikle Azerbaycan Türklerinin bayrağı üç renkli ve ay yıldızlı bayrak olmuştur.

Azerbaycan Bayrağı eşit üç yatay şeritten oluşmaktadır. En yukarda bulunan şerit mavi, ortasında ki şerit kırmızı ve alt kısmında bulunan şerit ise yeşildir. Kırmızı rengin ortasında bayrağın iki yüzünde de beyaz renkli yarım ay ve sekiz köşeli yıldız bulunarak ön plana çıkmışlardır. Bayrakta bulunan her rengin kendisine özel anlamları bulunmaktadır. Mavi rengin anlamı Türkçülük, kırmızı rengin anlamı Çağdaşlık, Yeşil renk anlamı ise İslam ideolojisini anlatmaktadır.

Böylelikle Türk Osmanlı İmparatorluğu’na ait Bayrağın Azerbaycan halk Cumhuriyeti’nin bayrağı onaylamasıyla birlikte Azerbaycan ve Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etmek istemiştir.