AvrupaBayraklar

Avusturya Bayrağı

Avusturya Bayrağının

Avusturya Bayrağı beyaz ve kırmızı zemin üzerine eşit büyüklüklerde üç eşit yatay şeritten meydana gelmiştir. Ayrıca 1192 yılında kullanmış olduğu resmi kayıtlara geçmiş en eski bayraklardan biri olma özelliğini de hala koruyor olmaktadır. Birinci dünya savaşı zamanlarında kullanımı yasaklanmış olsa bile yine 1945 yılında kullanılmaya başlanmış bir ülke bayrağı olmaktadır. Avusturya bayrağının anlamı ise bilinen efsanelere göre Avusturya Arşidükü V. Leopold bir savaş esnasında giydiği beyaz savaş kıyafetinin düşman kanı ile kırımızı olması ve belindeki kılıcını astığı kemer kısmının da sadece beyaz kalmıştır.

Alt ve üst tarafında kırmızı ortasının beyaz olması bu savaş kıyafetinin ulusuna bayrak olmasını sağlar. Aslına bakacak olursak bayrak olarak Avusturya Arşidükü II. Frederick tarafın 12. yüzyılda tasarlanmış ve o zaman kullanıma sunulmamıştır. Bayrak şu anda kullanılan Danimarka bayrağı ile en eski bayraklar arasında yerini almış bulunmaktadır. Böylece kabul görmüştür. Avusturya Bayrağının resmi ise tam bir efsane gibi görünse de daha sonra ki yıllarda bayrak için bir kanun tasarısı hazırlanmış ve kabul edilmiştir. Her ulusun bayrağı gibi Avusturya bayrağı da özel koruma altında olan bayraklardan biridir. Bu bayrak yırtılmaz, hırpalanmaz, sökük, yırtık olamaz ve bu şekillerde kullanılamaz. Ülke bayrakları arasında büyük öneme sahip olmaktadır. Bayrak da yer alan ve oldukça simetrik özelliklere sahip olan satenden yapılmış bayrak, beyaz kısmı ile barışı ve yiğitliği simgelerken, kırmızı tarafı ise özgürlüğü kazanma uğruna dökülen kanları temsil ettiği bilinmektedir. Ülkeler kendi bayrak modelleri nin üzerine koydukları simgeler ve renkler ile bu güne nasıl geldiklerini veya güçlerini ispat ederken diğer taraftan ise ulusun bayrak için ne denli önemli olduğunu vurgulamaya çalışır. Ayrıca resmi kurumlar tarafından her zaman koruma altında tutuluyor olmaktadır.

Yırtılan bayrağın yerine derhal bir yenisini getirilip takılıp ve asla kirli yada pis görünümlü bir bayrak gökyüzü süslemesine izin verilmemektedir. Avusturya Bayrağı açıklaması olarak aynı diğer ülkelerin kendi bayraklarına gösterdikleri anlam kadar anlamı vardır. Ülke insanı gittikleri her yerde bayrakları ile tanınmış olmaktadır. Bayrak her zaman koruma altında olunmalı ayrıca birlik ve beraberliğin simgesi halinde tüm dünya insanlarına tanıtılma fırsatı olmalıdır.

Bir yanıt yazın