AvustralyaBayraklar

Avustralya Bayrağı

Avustralya Bayrağı

Avustralya ismi Latince’de Güneyden ve güneye bağlı olan anlamını taşıyan Australis kelimesinden türetilmiştir. Roma uygarlığı zamanına dayanan, güneydeki bilinmeyen bir ülke anlamı (terra australis incognita) benzer bir yerin, ortaçağ coğrafyasında da bulunduğunu göstermektedir. Ancak bu bilgiler herhangi bilinen bir kıta bilgisi içermemekte. Latince’deki Terra Australis İncognita terimi; Güneydeki (Australis) Bilinmeyen (Incognita) Toprak parçası (Terra) anlamına gelmekte.

14 Mayıs 1606’da, Vanuatu’ya ayak basan Pedro Fernandes de Queirós, Güney Kutbu’ndaki tüm kara mülkiyetinin İspanya Krallığı’na ait olduğunu iddia etmiş ve kıtayı Austrialía del Espíritu Santo şeklinde adlandırmış. Flemenkçe Australische kelimesi, Batavia’daki Flemenkler tarafından, 1638 yılından önce, güneyde keşfedilmiş yeni yerleri adlandırmak için kullanılıyor. “Australia” kelimesinin İngiliz dilinde ilk kullanımı ise 1692 yılında Gabriel de Foigny’nin yazdığı Les Aventures de Jacques Sadeur dans Découverte et le Voyage de la Terre Australe isimli Fransızca romanının, 1693 yılındaki çevirisinde görülmüş. Daha sonraları, 1765’te, Alexander Dalrymple bu kelimeyi, Luis Váez de Torres’ın 1606’da Yeni Gine’nin güney kıyısına yaptığı seyahati anlattığı kitabını İngilizce’ye çevirirken kullanmış. Dalrymple, ayrıca Avustralya kelimesi ile ilgili, An Historical Collection of Voyages and Discoveries in the South Pacific Ocean (1771) isimli eserinde bütün Okyanusya bölgesini tanımlamak için kullanmış. 1793’de George Shaw ve Sir James Smith içerisinde geniş ada, büyük kıta, Avustralya, Australasia ve New Hollandtanımlamaların yapıldığı, Zoology and Botany of New Holland eserini yayınlamış. Avustralya ismi, kıtanın etrafını gemi ile dolaşan ilk insan, kaşif Matthew Flinders’ın A Voyage to Terra Australis (1814) eseri ile popüler hâle gelmiş.

Avustralya bayrağı ülke bayrakları arasına Avustralya’nın federasyon statüsüne kavuşmasının ardından, 1901yılında uluslararası bir yarışma sonucunda seçilmiştir.
Bayrağın motifi ve dizaynı İngiliz ve Avustralya hükümetlerince onaylanarak yürürlüğe girmiş. Bayraklar içinde, şu anki şekline 1934’te kavuşmuş ve 1954 yılında yasal yönden Avustralya bayrağı olarak tanınmıştır. Bayrak, mavi renkli tabanlıdır. Üst köşesinde Birleşik Krallık bayrağı, ve etrafında da biri diğerlerinden daha iri olan 5 adet yedi köşeli yıldızlar ve bir tane de 5 köşeli (en küçükleri) yıldız vardır. Bayrağın sol üst köşesindeki Birleşik Krallık bayrağının olmasının sebebi, Avustralya’nın Birleşik Krallık sömürgesi altında olması olarak görülür.

Bir yanıt yazın