AsyaBayraklar

Abhazya Bayrağı

Abhazya Bayrağı

1917 Bolşevik Devrimi’nden sonra Abhazya, 1921’de Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adı altında bağımsız bir Sovyet cumhuriyeti olmuş. Daha sonra, Abhazya 1922’de egemenlik hakkı saklı kalmak üzere eşitlik temeli üzerinden Gürcistan ile bir birlik kurdu ve Transkafkasya Demokratik Federatif Cumhuriyeti içinde yer almış. Stalin rejimi, 1931’de Abhazya’nın egemenliğine son verildi, statü indirimiyle Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ni Abhazya Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adı altında Gürcistan’a bağlandı. 1936’da Transkafkasya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan biçiminde üçe bölünerek dağılmış. Abhazya ise, doğrudan Moskova’ya bağlı bir birlik cumhuriyeti olan Gürcistan’ın sınırları içinde kalmış. Bu dönemde Abhazya’ya yönelik Gürcü, Ermeni ve Rus yerleşimleri devletçe desteklenmiş. Gürcü sayısı 1989’da 250,000’e yaklaştı, Rus sayısı da 75.000’i bulmuş.

Abhazya bayrağı, ülke bayrakları arasına 23 Temmuz 1992’de Sohum’da tek taraflı ilan edilmiş olan ve dünyada sayılı ülke tarafından tanınan Abhazya Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı. Bayrak modelleri 1991’de V. Gamgia tarafından tasarlanan bayrak, dört yeşil ve üç adet beyaz renkli yatay şeritin dönüşümlü olarak sıralanmasıyla oluşmakta. Sol üst köşede üç çizgi uzunluğunda ve genişlik uzunluk oranı 0.38 olan kırmızı zeminli bir dikdörtgen bulunmakta.

Dikdörtgen bölümün içinde sağ el içi görünecek şekilde duran bir el ve elin üstünde yarım daire oluşturacak şekilde konumlandırılmış beş köşeli yedi yıldız yer almakta. Bayrakta bulunan el dost için hoş geldin anlamını taşırken, düşman için geçit olmadığını ifade etmekte. Bayrakta bulunan yedi adet yıldız ise Abhazya’nın yedi bölgesi olan Abjuva, Bzıp, Guma, Psı-Aybga, Dal-Tzabal, Sadz ve Samırzakan ‘ı temsil etmekte. Bu yedi tarihi bölge daha sonra Sohum, Gudauta, Gagra, Afon, Gal, Oçamçira ve Tkuarçal’dan oluşan 7 şehire dönüşmüş. Üç beyaz ve dört yeşil renkten oluşan yatay çizgiler ise İslam ve Hıristiyanlık arasındaki hoşgörüyü simgelemekte. Açık el 14. yüzyılda görülen eski bir Abhazya Krallığı sembolü. Üzerinde el olan koyu kırmızı bir bayrak Orta Çağ’da Sebastopols’de kullanılmış. Açık el de şimdilerde Abhaz ulusu için kullanılmakta.

Bir yanıt yazın