AfrikaBayraklar

Sahara Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağı

Sahra Bayrağı

Batı Sahara

Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti bayrağı 27 Şubat 1976 tarihinde Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağını resmi olarak Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan El-Ouali Mustapha Sayed dır. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Afrika kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Kırmızı üçgen, siyah, beyaz yeşil yatay çizgi hilal ve yıldız ) oran ebatları standarttır. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti üzerindeki kullanılan renkler;Kırmızı, siyah, beyaz ve yeşil dır. 26°09’30.6″N 10°33’33.8″W enlem-boylamında bulunan: Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağı
Ülke Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti
Kullananlar Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti
Kabul Tarihi 27 Şubat 1976
Tasarlayan El-Ouali Mustapha Sayed
Kullanılan renkler Kırmızı, siyah, beyaz ve yeşil
Buluna Simgeler Kırmızı üçgen, siyah, beyaz yeşil yatay çizgi hilal ve yıldız
Kıta Afrika
Coğrafi koordinat 26°09’30.6″N 10°33’33.8″W

 

 

Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağı

 

İspanyolların, İspanyol Sahrası’nı terk etmelerinden sonra, 14 Kasım 1975 tarihinde İspanya, Fas ve Moritanya arasında, Fas ve Morintanya’ya Batı Sahra bölgesini ilhak hakkı veren Madrid Anlaşması imzalanmış. Bunun sonucunda bazı devletler tarafından tanınan, Sahra insanlarının bağımsızlığını savunan ve bunun için savaşan Polisario Cephesi ortaya çıkmış. 27 Şubat 1976 tarihinde Bir Lehlu’da, Batı Sahra bölgesinde Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti kurulduğunu açıklanmış. Polisario, Fas kontrolündeki Layun şehrini başkentleri olarak iddia ettiğini sürdürürken, Bir Lehlou 1991 senesindeki ateşkes sonucunda Polisario tarafından kontrol edilen bölgede ve sürgündeki hükümetin sürgündeki sembolik başkentinde kalmış. Ancak yönetim ve nüfus Tifariti’ye kaydırılmış.

 

Ülkenin 1976 yılından bu yana Polisario genel sekreteri unvanı yanında başkanlığını da yürüten Muhammed Abdülaziz’in 31 Mayıs 2016 tarihinde hayatını kaybetmesi neticesinde, başkanlığa geçici olarak Sahra Milli Konsey sözcüsü Kadri Adduh getirilmiş. Adduh, yasaya göre 40 gün içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan yeni başkanın seçimine kadar bu görevi yürüteceği ifade edilmiş.

 

Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti bayrağıülke bayrakları arasına Afrika kıtasında bulunan ve tüm Batı Sahra’da egemenliğini ilan eden ancak kısmen tanınan Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ilan edildiği 27 Şubat 1976 yılında göndere çekilerek kullanılmaya başlanmış. Bayrak modelleri Pan-Arap renklerinin etkisi görülmekte olup, bayrak üç eşit yatay şerit oluşturan siyah, beyaz ve yeşilin yanında bayrağın göndere çekilen tarafta bulunan ve dikey olarak konumlandırılmış ikizkenar üçgenden oluşmakta. Bayrağın ortasında bulunan yatay beyaz şeridin üzerinde ise kırmızı ay ve yıldız bulunmakta. Bayrak üzerinde bulunan siyah renk ölümü sembolize ederken, beyaz renk barışı, yeşil renk ise hayatı temsil etmekte. Bayrağın orta kısmında bulunan ay ve yıldız ilse İslamiyet’i sembolize etmekte. Birçok kaynakta bayrakta bulunan dikey üçgenin dalgalanan tarafta bulunduğu ve bunun da Arapça yazım şekli sağdan sola doğru olduğu için bu şekilde konumlandırıldığı ifade edilmekte. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti bayrağı, tanınan ve bağımsız ülkeler olan Paraguay bayrağı ile Suudi Arabistan bayrağıyla birlikte farklı bir ön ve arka yüze sahip olan ülke bayrağından bir tanesi.