AsyaBayraklar

Rusya Bayrağı

Rusya Bayrağı

Rusya bayrağı 11 Aralık 1993 tarihinde Rusya tarafından ilk defa resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Rusya Bayrağını resmi olarak Rusya halen kullanmaktadır. Bayrağı tasarlayan Tsardom dır. Rusya Asya kıtasında yer alır. Bayrak üzerinde kullanılan (Beyaz, mavi ve kırmızı yatay şeritler ) oran ebatları standarttır. Rusya üzerindeki kullanılan renkler;Beyaz, mavi ve kırmızı dır. 55°45’19.7″N 37°36’33.9″E enlem-boylamında bulunan: Rusya bayrak bilgileri aşağıda da tabloda özetlenmiştir

 

 

Rusya Bayrağı
Ülke Rusya
Kullananlar Rusya
Kabul Tarihi 11 Aralık 1993
Tasarlayan Tsardom
Kullanılan renkler Beyaz, mavi ve kırmızı
Buluna Simgeler Beyaz, mavi ve kırmızı yatay şeritler
Kıta Asya
Coğrafi koordinat 55°45’19.7″N 37°36’33.9″E

 

Rusya Bayrağıyla İlgili İlginç Bilgiler

 

Rusya bayrağı 3 ayrı eşit ve yatay şeritten oluşmaktadır. Üst şeritte beyaz, ortadaki şeritte mavi ve alttaki şeritte ise kırmızı renkler bulunmaktadır. Rusya bayrağının modeli Hollanda bayrağının modeline dayanmaktadır. Rusya bayrağı Avrupa’nın birçok Slav ulusunun bayrağından ilham alınarak oluşmuştur ve renkleri ise Panislavizmi sembol etmekte olan Pan-Slav renkleri olamaktadır. Bu renkler ise genel olarak; Slav birliğini ve bu birliğin bağımsızlığını sembol eder. Rus bayrakları olarak üretilen bayrakların resmi bir anlamı olmamasına karşın, bazı Rus insanları bir takım durumlara inanmaktadır.

 

Ülke bayrakları nda bulunan mavi renk; sadakati, bilgeli ve dürüstlüğü, kırmızı renk; cesareti, sevgiyi ve yüceliği ve beyaz renk ise; samimiyet ile cömertliği ifade etmektedir. Bunun yanı sıra bir çok insan da kırmızı rengin Rus halkını, mavi rengin Ukrayna haklını ve beyaz rengin ise Belo Rusları tensil ettiğine inanmaktadır. Rusya bayrağının tarihçesine bakıldığı zaman mevcut olan Rus bayrağı 21 Ağustos 1991 tarihinde ülke bağımsızlığını kazanmadan evvel ve 26 Aralık 1991 tarihinde Birleşmiş Milletlere üye olmadan hemen önce kabul görmüştür. Bir çok tarihçi ise, Rusya’nın bayrak modelleri nin kökenlerinin Büyük Petro’nun 1699 yılında Hollanda ziyaretine dayandığını bilgiler arasında insanlara sunmaktadır. Ayrıca o gemi hakkında ise bilgi almak için gitmiş ve Rusya’nın da bir donanma bayrağının olması gerektiğine inanıp karar vermiştir. Bu süreçten sonra Rusya bayrağını Hollanda bayrağına benzer olarak tasarlamıştır. Amma ve lakin Rus renklerini kullanarak tasarlamaya önem vermişlerdir. Bu bayrağın tasarımı ise, 1799 yılında Rus deniz ticaret gemileri için bayrak olarak kullanılmıştır. Ayrıca 1883 yılında Rusya’nın sivil bayrağı olarakta kabul görülerek kullanılmaya başlanmıştır. 1917 Rus Devrimi süresinden sonra bayrağa sarı amblem de eklenerek bayrak değiştirilmiştir. Rusya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir üyesi olmuştur. Böylelikle Rus bayrağı, 1991 yılında Sovyetler Birliği çöktüğünde şimdiki bayrağı yeniden kabul etmiştir. Ayrıca Rusya bayrağıyla ilgili ilginç bilgiler bulunmaktadır. Son yıllarda Rus bayrağının değişmesi sonucun da birçok dedikodu ortaya çıkmıştır ve bu tasarımlar Rusya’nın ulusal rengi olan kırmızının kullanıldığı görülmüştür.