Festivaller

Malezya Thaipusam Festivali – Kefaret, Piercing ve Arınma Festivali

Thaipusam, dünyanın farklı yerlerinde Lord Murugan’ın adanmışlığına Güney Hintliler tarafından kutlanan bir festivaldir. Bununla birlikte, başka hiçbir şeye benzemeyen bir kültürel deneyime dalmak için, başlı başına devasa bir karnaval gibi görünen kutsal hislere dalmak için Malezya’nın Batu Mağaralarına gitmelisiniz.

Thaipusam Tarihi 2021

28 Ocak 2021 (Perşembe)

Thaipusam ne zaman kutlanır?

Tayland’ın Tamil ayında ilk dolunayda, Kuala Lumpur dahil birçok Malezya eyaleti resmi tatil ilan ediyor. Devletin festivale olan bağlılığı budur. Bazen bu tarih Ocak sonu veya Şubat başında denk gelir.

Malezya’daki Thaipusam’ın yıllık kutlaması kesinlikle basit bir etkinlik değildir. Ülkedeki şenliğin ihtişamına ve tonlarına ek olarak, adanmışlar turuncu ve sarı renkli giysiler giyip sabah saat 4’te Çin Mahallesi’ndeki Sri Mahamariamman’dan dua okudukları alaylara doğru yola koyulurlar. Bu kutlamada yer alan birçok basit ritüelden sadece biridir.

Adanmışların en temel amacı günahların bağışlanmasını istemektir. Günlük hayatlarının bir parçası olan bazı rahatlıklarından ya da bazı ritüellerden vazgeçiyorlar, bunlardan bazıları başlarını traş etmek, piercing ile ağrı vermek, oruç tutmak, vejeteryan bir diyete yönelmek, alkolden kaçınmak ve buna benzer pek çok uygulama. Bu aslında kişinin gözlemlediği bir bedensel arınma ve arınma yoludur. Ancak bu, Kavadi’nin zararlı doğasına eşit değildir.

Malezya’daki Thaipusam sırasında bazı cesur kalplerin üstlendiği önemli bir ritüel de Batu Mağaralarının 272 basamağı boyunca başlarının üzerinde bir Kavadi taşımaktır. Genellikle süt içeren büyük bir kap şiş ve iğnelerle üst gövdeye tutturulur. İpek ve çiçeklerle süslüdür. Adananın başından birkaç metre yukarı yükselir. Adanan kişinin birden fazla piercing ve acıya maruz kalması nedeniyle yapacağı ya da kırılma noktasını meydana getirebilecek bir uygulamadır.

Acıya dayanıklılığı ve tüm töreni büyük yapısıyla gerçekleştirme iradesi, adananın kararlılığını ve iradesini sınar. Adanmışlar Kavadi ritüeline başlamadan günler önce, kısıtlı bir diyete boyun eğmeli, cinsel diyet yapmalı ve dünyevi zevkleri kınamalıdır. Kavadi’den önce rahipler tarafından trans haline getirilerek törene hazır hale getirilirler.

Diğer adanmışlar, Kavadi’yi icra edenlerle birlikte davulların ezgileriyle dans edip sallanıyorlar. Basamaklardan çıktıktan sonra, bir rahip yara izlerini önlemek için yaraların üzerine sıcak küller dökerler. Bu kutlamaları coşkuyla kutlanan şenlikler izliyor.

Thaipusam Trivia- Neden kutlanıyor?

Thaipusam, Lord Shiva’nın oğlu Murugan’a üç şeytanı yenmesi için mızrak verildiği günü işaretler.

Malezya’da iki milyon etnik Kızılderili yaşıyor, bu nedenle Thaipusam töreni sandığınızdan daha büyük. Sıradışı bir Malezya tarzında kutlanan kaçırılmayacak bir tören. Bakalım ne bekleyebilirsin

  • Erken varmak! Batu Mağaralarına ne kadar çabuk ulaşırsanız o kadar iyi.
  • Yankesicilik ve izdiham için dikkat edin.
  • Hava en iyi arkadaşınız olmayabilir. Hafif giysiler giymek ve kendinizi sıcağa dayanıklı tutmaya yetecek kadar su taşımak iyi bir çözüm olacaktır.
  • Kalabalıktan ve Kavadi’yi tamamlayan adanmışlardan dolayı üst kata çıkmak istemeyebilirsiniz. Bunun yerine, etrafındaki alanları keşfedebilirsiniz. Tezgahlarına bakın, yayılmış lezzetleri ve atıştırmalıkları deneyin. Yerel halkla etkileşim kurun ve festival hakkında daha fazla bilgi edinin.

Thaipusam, bireylerin yüce varlığı memnun etmek için yapmaya istekli oldukları tüm fedakarlıkların özü ve mükemmel örneğidir! Büyük bir zevkle kutlanan bu, her Malezyalı turistin şahit olması gereken bir manzara! Eğer öyleyse, kutsal yerde hindistan cevizi, bal veya süt sunduğundan emin ol.