Bayraklar

Bolivya Bayrağı

Bolivya’nın ilk yerleşimcilerinin Aymaralar olduğunu söyleyebiliriz. Bolivya’nın batısında Tiwanaku Devletinin önemli bir medeniyete sahip olduğu ve tecrübelerine dayanarak kurulduğu söylenmektedir. Son zamanlar da yapılan arkeolojik çalışmalar da bulunan teorilere göre yüzbinlerce kişinin yaşamasına elverişli bir şekilde kurulmuştur. 11. Yüzyılın başlarında devlet tarih sahnelerinden silindiğini söyleyebiliriz.

Bolivya toprakları 15. Yüzyılın başlarında da İspanyol sömürgeleri tarafından işgal edilmesiyle birlikte bölgenin tecrübeleriyle İnka imparatorluğunu da İspanyollar tarafında mağlup edilmiştir. 1528’de Bolivya topraklarını ele geçirmeyi başarmış bulunmaktadırlar. Üç asır devam eden sömürge döneminde Bolivya topraklarının zengin yer altı kaynakları tamamen sömürülmüş bir hale gelmiş ve yerli halkı ya da Afrika’dan gelen köleler zorla gümüş ocaklarında çalıştırıldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda sömürge boyunca çıkan isyanlarda da birçok yerli halk katledilmiştir.

bolivya-bayragi
bolivya-bayragi

Bolivya Bayrağı

Güney Amerika bölgesinde Bolivya ülkesi de bulunmaktadır. İspanya sömürgeciliği zamanında yukarı Peru adını almış bir bölgedir. Güney Amerika’yı İspanyol’dan kurtararak Simon Bolivar’ın hatırası olarak Bolivya adını almış bulunmaktadır.

Ülke bayrağında ise kırmızı, sarı ve yeşil renklerini görmekteyiz. Ayrıca Bolivya’nın arması sarı rengin tam orta kısmında bulunmaktadır. Bolivya Bayrağının anlamı ise kırmızı renk kurtuluş mücadelesini, akan kanı ve askerlerin göstermiş olduğu mücadeleyi de sembolize etmektedir. Yeşil renk ise ülke topraklarının bereketini sembolize etmektedir. Sarı renk de ülkenin yer altı zenginliklerinin öneminde bahsetmektedir.

5 Kasım 1851 tarihinde bugünkü hali ile kullanılmaya başlanmıştır. Bolivya bayrağı o tarihten bugüne kadar herhangi bir değişiklikle karşı karşıya kalmamıştır. Bolivya’ da ulusal bayrak olarak 14 Temmuz 1888 tarihinden itibaren kullanıma başlanmıştır. Devlete bağlı olan kurumlar da sarı rengin tam ortasında bulunan devlet armasını görmeniz de mümkündür.

Bolivya Bayrağı diğer ülkelerden içerik olarak da bir farkı bulunmamaktadır. Hemen hemen birçok ülke belirli bir bağımsızlık mücadelesi vererek bugünlere gelmiş bulunmaktadır. Aynı zamanda çekilen zorluklar da bugünlere gelinmesine yardımcı olmuştur. Böylelikle bugünlerin ifade biçimi de bayraklara onu simgeleyen motifler ile desteklenmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi Bolivya bayrağında da bu şekildedir.

Kırmızı rengi bağımsızlık savaşı sırasında verilen mücadele ve dökülen askerlerin kanını temsil ederek ön plana çıkmayı başarmıştır. Sarı renk ise yer altı madenlerinin zenginliklerini ifade etmektedir. Beyaz renk özgürlüğü ve bağımsızlığı temsil ederken yeşil renk ise toprak bütünlüğünü ve zengin ormanları temsil ederek bayraklarını dalgalandırmaya başarmışlardır. Aynı zamanda dini inanışlarda bayrak desenlerine yansıtılması gelenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzak doğu ülkeleri ejderha motifi işlerken kırmızı ve turuncu rengi seçmiştir ve böylelikle İslami değer katan hilal ve yıldızı görebilmek daha ön plana çıkmış bulunmaktadır. Aynı zamanda Hıristiyan ülkelerinde de haç resminin olduğunu görebiliriz.

Bolivya bayrağı açıklamasın da birçok değer sentezlenmiş ve bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ülkenin özelliklerini taşımaktadır. Ancak Müslüman ülkelerinin bayraklarının taşımış olduğu yeşil renk burada toprak verimliliğinin anlatımında kullanarak ön plan çıkmaktadır.