Bayraklar

Antigua ve Barbuda Bayrağı

Antigua ve Barbuda Bayrağı Hakkında Bilgi

Antigua ve Barbuda bayrağı, orta kısmında sarı güneşi bulundurmaktadır. Özgürlüğü ifade etmesi için iki adet kırmızı üçgen bulunmaktadır. Bulundurduğu adaları ise özgürlük ile adlandırdığı kırmızı üçgen ile belirtmiştir. Siyah çizgileri ile Afrika ile olan bağını anlatmaktadır.

Ülke hakkında genel bilgiler

Antigua ve Barbuda için yılın her günü için muhteşem bir kumsala sahip olması sebebi ile dünyanın tek sahil ülkesi olarak adlandırılan Antigua ve Barbuda ülkesi, Karayip Denizi’nin en doğusunda bulunan bir ada ülkesidir. Karayip Denizi’nin tam ortasında bulunduğu için herhangi bir sınır komşusu bulunmadığı gibi Antigua ve Barbuda ülkesi tam bir tatil cenneti diyebiliriz.

St.John’s Antigua ve Barbuda ülkesinin başkentidir. Nüfus bakımından gayet yeterli miktar da olan ülkenin toplam nüfusu son sayımlara göre (Resmi değil) 100 bin kişinin altındadır. Az önce yukarıda bahsettiğimiz gibi bu ülke tam bir tatil cennetidir. Tatil cenneti olması sebebi ile turistlerin akınına uğramaktadır. Yoğun ilgiden dolayı, her yıl bu ada ülkesine gelen ziyaret toplamı ülkenin kendi nüfusundan daha kalabalıktır. Yerli halk ise turist olarak ülkesine gelen insanlara bir hayli nezaketli davranmaktadır. Tarihinde birçok kez ezici galibiyetlere uğrayan Antigua ve Barbuda ülkesinin bugün ki resmi dili İngilizcedir. Ülkenin para birimi ise Doğu Karayip Dolarıdır. Ülkenin yerel saati Türkiye’den tam olarak 6 saat daha geride olması sebebi ile biz geceye geçtiğimiz de bu ülke hala gündüzü yaşamaktadır.

antigua-barbuda-bayragi
antigua-barbuda-bayragi

Antigua vee Barbuda Vizesi

Antigua ve Barbuda ülkesi Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkeye vize olmadan da rahat bir şekilde seyahat edebilir ve yeni bir ülkeyi tanımanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ancak tek bir sorun bulunmakta. Ülkemizden bu ülkeye direkt uçuş olmadığı için aktarma yapabileceğiniz ülke veyahut ülkelerin vizesine ihtiyacınız olacak.

Antigua ve Barbuda ülkesinin sınır komşusu bulunmadığı için Karayip Denizi’ne çok güzel kıyıları bulunmaktadır. Ülkenin başkenti St. John’s olması sebebi ile en çok ziyaret alan şehirlerinden bir tanesi olmaktadır. Bu ülkeyi ziyaret edecek olan vatandaşlarımız için kış ve yaz farkı yoktur. Çünkü ülkenin yaz mevsimi de kış mevsimi de ortalama 10 derece farklar da olduğu için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Hali ile bu ülkeye yapacağınız ziyaretler de karşınız da muhteşem bir güneş göreceksiniz. Hiç sönmeyen bir güneş ile karşılaştığınız da çok şaşıracaksınız.
Ancak bu ülkeyi ziyarete gidecek olanlar için kısa bir uyarı; Okyanus ülkesi olması sebebi ile deniz fırtınası ile çok karşılaşılmaktadır. Bu sebeple Meteorolojiden edindiğiniz bilgilere göre ziyaretinizi programlamalısınız. Hemen hemen her mevsim sıcak oluyor ancak Okyanusun etkisi altına kalmaktadır. Antigua ve Barbuda ülkesi her ne kadar güzellikleri ile dolu bir ülke olsa da bugün ekonomik olarak büyük güçlükler çekmektedir.