Çin Şehirleri

Guangzhou Şehri (Çin)

Guangzhou Şehri

İnci Nehri’nin (Pearl River) üzerinde bulunan ve Hong Kong’un 120 km kuzeybatısında yer alan Guangzhou, Guandong eyaletinin başkentidir. Eyalet Güney Çin tarafında yer almaktadır. Güney Çin Denizi’ne sahil kısmı olan Guangzhou Baiyun Dağı’nın yanında bulunmaktadır.

Guzangzhou inci nehri

Guangzhou’ya Nasıl Gidilir?

THY Başta olmak üzere bir çok aktarmasız uçuş ile İstanbul’dan direkt Guangzhou’ya ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Fakat aradaki mesafe 8000 km civarında olduğundan fiyatların da hayliyle yüksek olduğunu bilmelisiniz. İstanbul Guangzhou Uçak biletleri ortalama 500 USD ile 800 USD arasında değişen fiyatlar ile alabilirsiniz. Bunun dışında aktarmalı uçuşlar ile Asya’nın çoğu havayolu firmasını kullanmanız mümkündür. Aktarmalı uçuş yaparsanız eğer seyahatiniz bir günden fazla da sürebilir.

Guangzhou Vize İşlemleri

Guanzhou’ya girebilmeniz için vize almanız gerekmektedir. Vizeyi alan kişiler 30 gün süre boyunca Ganzhou da kalabimekteler. Son yıllarda Çin vizesi almak son derece zor hale gelmiş durumdadır. Size tavsiyemiz vize acentası ile görüşmeden uçak bileti almamanız yönünde olacaktır.

Guangzhou Gezilecek Yerler

Guangzhou şehrinde birden fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Otelde kalmak istemiyorsanız eğer Yunxuan Residence, Zhaohuaixshi Yout Hostel, Magic Jungle Guest House evlerinden birini seçmeniz iyi olacaktır. Şehir merkezine yakın bir yerde kalmak isterseniz 7 Days Inn Guangzhou New Tianhe Park, University of Foreign Studies Baiyun Avenue, Home Inn Guangzhou Guangdong ve Home Inn Guangzhou Tianhe Passenger Terminal gibi otelleri tercih edebilirsiniz. Ekonomik alternatif olarak da IM Youth Hostel, Long Island Hostel ve Zhaohuaxishi Youth Hostel arasından seçim  yapabilirsiniz.

Dafo Barınağı

Budizm’in içten yaşadığı ve Guangzhou’da en görünür din olan Dafo tapınağı 8. Yüzyılda Güney Han hanedanlığı tarafından yaptırılmıştır. Guangxiao Tapınağı ve 9 katlı Altı Banyan Ağacı Tapınağı diğer önemli Budist tapınakları arasındadır.

Canton Tower

Şehrin sembolü Canton Tower olan 595 metrelik uzunluğu ile inşa edildiğinde dünyanın en uzun kulesi unvanını almıştır. Çeşitli etkinlikler ile turistleri ağırlayan kulede restoranlar ve 4-D sinema bulunmaktadır.

Our Lady of Louders Kilisesi

Koloniyal zamanın ürünü olan ve o dönemi çok iyi yansıtabilen Shamian Adası Guangzhou’da görülmsi gereken en önemli yerlerdendir. Sokakları, taş binaları ve iş merkezleri ile zengin ve elit bir bölgedir. Ada klasik bir eser olarak turistlerin dikkatini çekmektedir.

Baiyun Dağı

Şehrin tam kimliği oluşturan Baiyun Dağı, şehre panoramik bir bakış atacağınız dinlenme ve farklı spor aktivitelerinin yapılmış olduğu bir dağdır. Şehri diğer bölgelerden de ayıran ve izole eden bu dağın da Guangzhou kültürü için önemli bir yere sahip olmaktadır.

Huaisheng Camii

Çin’in ve dünyadaki eski camilerden birisi Guangzhou’da bulunmaktadır. Huaisheng Camii rivayete göre ilk sahabelerden olan Sa’d ibn Ebu Vakkas tarafından 627 senesinde Hz. Muhammed yaşıyorken inşa edilmiştir. Doğruluğu kesin olmayan bir bilgiye ek olarak 7. Yüzyılda şehrin içerisinde Müslümanların olduğu nettir. Caminin Tang Hanedanlığı zamanında inşa edildiği kesin bir bilgidir. Çünkü bu zamanda bir yangında zarar görülmüş ve daha sonrasında birkaç defa da yanarak inşa edilmiş.

Guangzhou Mutfağı

Guangzhou Çin Halkı Cumhuriyeti’nde en çok restorana sahip şehirlerden biridir. Şehir yemek hayatın merkezi olarak görülmektedir. Batı Çin Mutfağı olarak bilinen kültürün doğmuş olduğu yer Guangzhou şehridir. Çin mutfağı Kanton Mutfağı olarak adlandırılmaktadır. Şehrin her restoranında wonton çorbasına sıkça rastlayabilirsiniz.

Popüler Restoranlar

Pan Xi restoranı güzel mimarisi ile dikkati çeken ve Kanton Mutfağını tadabileceğiniz gibi Pan Xi dim sum stilinde servis yapmaktadır. Tavşan şeklinde servisi sunulan mantılarıyla ün yapmıştır.

Guangzhou restoran adıyla tüm şehri sahiplenen bu restoran, Kanton mutfağını tatmak isteyenler için en doğru seçenek olacaktır. Meşhur yiyeceği Yum Cha’yı mutlaka denemeniz gerekmektedir.

Diğer restoranlar, Liuhua Congee House, Datong Restoran, Wenji Restoran, Shui Yun Tian ve Lian Xiang Lout yer almaktadır.

Bahşiş

Çin’in genelin bahşiş kullanılmasa da modern ve uluslararası olan Guangzhou’da bahşiş verilmektedir. Az miktarda bahşişle beraber güler yüzünü sizden eksik etmeyen Kantonlulardan çok daha fazla bir tebessüm alma imkanınız var.

Guangzhou Alışveriş

Alışveriş yapabileceğiniz çok geniş alanlar bulunduran Guangzhou’da antik ve geleneksel Çin sanatından yapılmış ürünler bulabilirsiniz. Bitkisel çaylar ile beraber doğal sağlık ürünleri de dikkatini çekebilir. Wende sokağı kültürel ürünlerin yer aldığı adrestir. Wende gibi birçok sokak marketi denilen bölgelerden de alışveriş yapabilirsiniz. Örnek olarak Qingping Marketi egzotik vahşi hayvan satışını yapan ve her türlü hayvanı yiyecek olarak alacağınız bir yerdir. Elektronik ürünleri söylememize gerek bile olduğunu düşünmüyoruz.

Guangzhou Gece Hayatı

Tsing Tao ve Zhu Jiang isimli en muşhur ikili lager birası eşliğinde eğlencenize eğlence katabilirsiniz. Gece hayatı için dans kulüplerini ve barları tercih etmeniz, eğlenmenize katkı da bulunacaktır. Zira tehlikeli ve istemediğiniz durumlara karşılaşmanız mümkün. The Cave, Heihei Club ve Club NaNa gibi olan yerlerde güzel vakit geçirebilirsiniz.