BayraklarBlog

Bayrağında Ağaç Simgesi Bulunan Ülkeler

Bayrağında ağaç olduğunu bildiğimiz 5 ülke vardır. Bu ülkelerin bayraklarında ağaç görseli bulunmaktadır. Bazı özerk yönetim veya bölgesel bayraklarda da ağaç bulunmaktadır. Ama Bayrağında ağaç simgesi bulunan ülkeler hangileridir dediğimiz zaman aşağıdaki 5 ülkeyi sayabiliriz. Kanada bayrağında ağaç yaprağı bulunmaktadır ama tam olarak bir ağaç yer almadığı için bayrağında ağaç olan ülkeler listemizde yer almamaktadır.

1- Haiti

Haiti ya da resmî adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerika’da Karayip Denizi’nde bir ada ülkesidir. Küba’nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 10 milyon, başkenti Port-au-Prince’tir.

2-Lübnan

Lübnan Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesi. Başkenti Beyrut’tur. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Yüzölçümü 10.452 km², nüfusu yaklaşık olarak 4.224.000’dir. Lübnan’ın ulusal ve resmî dili Arapçadır. Lübnan bayrağındaki ağaç ise sedir ağacıdır.

3-Fiji

Fiji ya da resmî adı ile Fiji Cumhuriyeti, Okyanusya’da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti, Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur. Ülke 215’sı ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. İki büyük ada, Viti Levu ve Vanua Levu, yerleşimin %87’sini oluşturur.

4- Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi ya da resmî adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Afrika kıtasında Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bir ülke. Sahraaltı Afrikasında yer alan ülke, kıtanın en küçük ülkelerinden biri konumudadır. Ülke anakara ve adalar olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

5- Belize

Belize, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib Denizi yer almaktadır. 1973’e kadar İngiliz Honduras’ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir.